Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Ny lucköppning i Rynninges herrlag och denna är kanske lika given som julafton varje år. August Holmberg, känd som ”Mr. Rynninge” bland spelarna är klar för kommande säsong. Året 2021 blir hans 14:e säsong i A-truppen och med tidigare år i ungdomsleden börjar han närma sig hela 25 år i klubben. Det kommer även bli ett speciellt år för ”Agge” utanför fotbollen då han tillsammans med Malin Kling (tidigare i Rynninges Damlag) väntar sitt första barn. Troligtvis en framtida spelare i klubben med tanke på föräldrarnas gener.
August är en spelare som alltid ger allt för skölden och sina medspelare, både i träning och match samt utanför planen. Han är en kille som är omtyckt av alla inblandade kring Rynninge och det är en viktig pusselbit i Alexanders Floréns lagbygge. Förutom sin löpstyrka och teknik bidrar han mycket med sin rutin både offensivt och defensivt på planen men än viktigare i omklädningsrummet med de yngre spelarna. Det är också något som August själv är inne på när vi får sno några ord från honom såhär strax före andra advent.
Ja Agge, vi är glada att det blir ytterligare en säsong med dig i Rynninge. Ett självklart val?
- Jag är också glad. Ja och nej. Självklart att det blir just Rynninge i och med att Alex och Jens kör vidare. Sedan blir 2021 ett speciellt år då jag och Malin väntar vårt första barn. Så fotbollen får stå lite åt sidan med tanke på det. Ska försöka vara med så mycket som möjligt, bidra med energi och göra våra yngre spelare bättre.
Lite tankar om kommande säsong och vad är dina finaste minnen från 14 år i A-laget?
- Hoppas vi kan få tillbaks vår publik, utveckla de yngre och försöka spela en bra fotboll. Mycket har jag fått vara med om under åren, bäst minns jag serieseger 2010, när vi kvalade oss upp i div 1 2017 var förstås också speciellt, men viktigast är såklart alla vänner Rynninge har gett mig!
Vi återkommer med nästa lucköppning i början på nästa vecka. Ryktena säger att det är en till spelare med rutin som valt att förlänga.
| Skyllbergs IK (borta) | 1 maj, 15:00 |
| BK Ett Fyra (borta) | 8 maj, 19:00 |
| Östra Almby FK (borta) | 11 maj, 19:00 |
| Stene IF (hemma) | 14 maj, 18:30 |
| Frövi IK (borta) | 22 maj, 19:00 |
| 26 apr | Vinnare i tipspromenaden |
| 16 apr | SvampenCupen 18,19 & 25 april |
| 5 apr | Grattis Amar Catic! |
| 4 apr | Glad påsk! |
| 19 mar | 25% rabatt på fotbollsskor på Stadium! |
Grymt! 👏
RapporteraRapportera