Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Rynninges herrar står inför en intensiv och viktig "fotbollsperiod". Första hindret var Kumla igår tisdag, och nu är man klar för finalen i kvalet till Svenska Cupen, som kommer att spelas i slutet av maj på G-vallen. Segraren här går in i Svenska Cupen omg 1. Den andra semifinalen mellan Forward och Karlslund spelas på Trängen den 8 maj
På söndag kommer TG från Umeå till G-vallen 14.00, för match mot Rynninge, tillika första matchen på gräs för året. TG har också haft en svår start och står fortfarande på noll poäng - liksom Rynninge. Man har redan hunnit med en Örebroresa, som slutade med 0 - 2 på Trängen.
På onsdag 1 maj, är det så dags för bortamatch på Östgötaporten i Norrköping. Nykomlingen Sylvia, med samarbete med IFK, och en första seger senast, mot just TG.
Sedan hemmamatch igen på söndag 5 maj, då Linköping FC kommer hit till G-vallen. Så en intensiv vecka med tre seriematcher på 7 dagar. Tur att truppen ändå ser bred ut i år.
Omg 4
fr 19:00 IF Sylvia - Nyköpings BIS 3 - 0
lö 14:00 BK Forward - Sandvikens IF
lö 15:00 Gefle IF FF - Carlstad United BK
lö 16:00 Sollentuna FF - FC Linköping City
lö 16:00 Akropolis IF - Karlstad BK
sö 14:00 Rynninge IK - Team TG FF
sö 14:00 Bodens BK FF - Karlslunds IF HFK
sö 15:00 Umeå FC - Vasalunds IF
| Träning | 9 jun, 17:45 |
| Laxå IF (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 17:45 |
| Garphyttans IF (hemma) | 12 jun, 19:00 |
| Träning | 15 jun, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera