Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
När nu säsongen dragit igång, kommer inte Anton Karlsson att återfinnas i Rynninge längre. Kom från Ulvåker, via moderklubben Hjo och Skövde AIK. Har under dessa år varit en stabil mittback, och också en kulturbärare av Rynningeandan på G-vallen.
Nu vandrar du vidare Anton.
Inget lätt beslut, men nu blir det Adolfsbergs IK. Har varit med under Stellan/Kristoffer och tränat före jul, men har ändå tagit beslutet att inte spela kvar. Känner att mitt jobb, som lärare på Virginska skolan (matte + idrott + fotboll) tar sin tid, och har känt av en viss stress i vissa lägen. Samtidigt har min kropp sagt ifrån ibland, under de sista 3 - 4 åren, och sammantaget, så är det nog ändå ett riktigt beslut. Men visst har det varit lockande att vara kvar.
Under perioden som jag varit med, har de nya tränarna imponerat på mig, och tror att det kan vara något mycket spännande på¨gång i truppen. Samtidigt har jag verkligen trivts otroligt bra, under de här dryga sex åren, och atmosfären och trivseln i omklädningsrummet är fantastisk. Först var det bl.a. Lukas och Lundberg, som satte trivselnivån, och sedan har väl Jensa, August, Carla och jag fört andan vidare.
Nu blir det AIK. Har kommit bra in i gänget, och ordning i klubben, bra träningsmöjligheter och tränare. Vidare är ju nästan halva laget från Norr - Weckis, Åwall, Pers, Klingström, Chu, mål- Lundberg och nu jag.
Tackar för mig med många trevliga minnen. Och visst minns man cupsegern mot ÖSK på G-vallen allra mest. Att den sen också innebar hemmamatcher mot Öster och Elfsborg, blev ju bara en stor bonus. Och sedan tack till alla spelare och tränare och andra ledare och supportrar, som förgyllt min tillvaro på G-vallen.
Rynninge IK tackar också Anton Karlsson för sex fina år i klubben. Ett föredöme såväl på plan, som utanför. Önskar lycka till på Lugnet, och hoppas mamma o pappa också hittar dit
| Laxå IF (hemma) | 7 aug, 19:00 |
| Latorps IF (borta) | 14 aug, 19:00 |
| Skyllbergs IK (hemma) | 21 aug, 18:45 |
| BK Ett Fyra (hemma) | 28 aug, 18:30 |
| Stene IF (borta) | 1 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera