Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Mats Olsson, eller mera känd som Bagarn, har nu gjort sitt 30.e år i Rynninge IK. Den oerhört populära materialaren (eller allt i allo), uppmärksammades med en julgåva av klubbens ordförande Calle Pauly.
30 år i Rynninge IK
Ja tiden går, berättar Bagarn. Började 86, och blev ungdomstränare - var visst för det äldre pojklaget. Hade innan det en egen karriär som ungdomsspelare i Karlslund och sedan blev det Mullhyttan och Åsavallen.
Men kom så in i Rynninge IK, och där är jag kvar, vilket jag verkligen inte ångrar. Har sedan 25 år varit knuten till herrarna och hade nog inte varit kvar om jag inte trivts så bra. Har mött fantastiska spelare och ledare i en klubb, där jag verkligen trivts.
Har naturligtvis ett enormt och genuint fotbollsintresse, och kommer att fira julen i topp på Premier League. Har varit på Stamford Bridge, och besöker gärna Behrns Arena när det passar.
Vill också lyfta fram arenan G-vallen - en av landets vackraste, och ett lyft att få de nya omklädningsrummen för kanske 7 - 8 år sedan. Nu har vi också en fin restaurang och badtunnor likaså. Rynninge har ju måttot - ett sätt att umgås, och lever verkligen upp till det epitetet. G-vallen är fantastisk, och vintertid är Pettersberg nästan lika bra.
Några speciella ledare/spelare du minns lite extra.
Vi har haft tur att ha många fantastiska tränare under alla mina år. Tränare som Alexander Axen, Peter Sjösten, Peter Floren, Per Lindström och Peder Hessel har gett mig oförglömliga minnen. Bra tränare och bra människor, men det finns många andra också.
Spelare som jag vill lyfta fram är Lukas Forsberg och Rickard Pauly. Båda fantastiska fotbollsspelare, men framförallt bra människor både på plan och i omklädningsrummet. Sådana spelare är viktiga för lagets harmoni och framgångar.
Bland spelarna vill jag nämna Nordin Gerzic. Nog den bäste i Rynninge under mina år, och tror nog att Rynninge också var bra för honom, och de stora framgångarna kom ju senare också.
Några sportsliga höjdarminnen.
Minns en match i trean borta i Kungsör. "Ekan" åkte ut och tio man och 1 - 3. Vi vände till 5 - 3 - ofattbart. Minns att Stellan,K, Robin I och Nordin var fantastiska.
Minns också inomhus SM i Globen under PJ. Mötte Elfsborg och Hammarby inför massor av folk och underbar stämning. Var sarg och större mål på den tiden - riktigt kul för publiken.
Och framtiden.
Tar väl ett år i taget numera, men trivs lika bra idag som någonsin. Hetsar väl inte upp mig i onödan på bänken, men spänningen är fortfarande lika stor.
Är imponerad över våra ungdomar, som vi har nu och som kommer att storma fram nästa år. Många av dem kommer säkert att höra talas om sig, även i högre sammanhang. Oerhört träningsvilliga, disciplinerade och sköna ungdomar. Tror mycket på Stellan och Kristoffer, och ser en topp fem placering som realistisk.
Håller även på att lära upp unge Jonas Holmberg, som har varit till ovärderlig hjälp de senaste åren. Vill även passa på att tacka Ann på kansliet, och Stig, Figge, Håkan och Jan-Åke på vaktmästarsidan. Oerhört tacksam för ett bra samarbete, avslutar legenden Mats "Bagarn" Olsson.
Önskar även alla en God Jul och Gott Nytt År. Välkommen till G-vallen 2017.
Några citat om Bagarn från
Alexander Axen
Det finns ingen som Bagarn! Jag har aldrig stött på en positivare människa. Jag har sett honom "upprörd" när vi förlorade mot IK Brage i sista minuten uppe i Borlänge. Då slog han lite i båstaket och utbrast - nu lider jag med grabbarna!!! Han ÄR Rynninge IK. Han är unik. Jag är hans största beundrare.
Lukas Forsberg
Har fantastiska minnen från Rynninge, men minns nog Bagarn med de bästa känslorna. En genuint omtänksam människa i alla lägen. Mest imponerad är jag nog av hans sätt att se alla - om man är stjärnspelare eller nyuppflyttad junior spelar ingen roll - alla är lika viktiga.
Stellan Karlsson
Har haft Bagarn som spelare och nu som tränare - ser verkligen fram mot det. En person som alltid ställer upp för alla och i alla lägen. Måste vara svårt att hitta en mer positiv människa än Bagarn.
| Laxå IF (hemma) | 7 aug, 19:00 |
| Latorps IF (borta) | 14 aug, 19:00 |
| Skyllbergs IK (hemma) | 21 aug, 18:45 |
| BK Ett Fyra (hemma) | 28 aug, 18:30 |
| Stene IF (borta) | 1 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera