Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Rynninge vann med 3 - 1 mot Kortedala på lördagseftermiddagen. En riktig ångestmatch, men nu känns det fantastiskt rapporterar Peder Hessel från Göteborg.
Troligtvis vår tyngsta och viktigaste seger på mycket länge. Vi började riktigt bra, och låg ganska lågt i vårt försvarsspel och satsade på omställningar. Bra energi. Vi får också 1 - 0, och ett riktigt drömmål av Olle Karlsson. Tar ner bollen och drämmer in den i krysset från ett 30-tal meter.
Sedan viker vi ner oss och slutar lägga bakom deras backlinje och börjar kladda. Tappar boll och vips är det 1 - 1. Ett riktigt skitmål och en bjudning från oss. Började spela nätt och kort, och på den här planen var det helt otänkbart.Vi glömmer sista delen av första och pratar ut i halvlek.
Kommer ut i andra och det är vår match. Är fruktansvärt nöjd med att killarna kan komma tillbaka, glömma slutet av första och billiga målet. Floren rivs ner på en fast, och Jensa sätter straffen iskallt. Rodin spikar in 3 - 1, efter bra förarbete av Agge. Nöjd med hela laget och nu gäller det att spela samma hemma. Vi har ju inte rosat marknaden hittills på G-vallen, och kanske vi ska spela mera borta även hemma. Lite enklare och robustare. Passar t.ex Anton bra att ligga lite lägre. Olle och David jobbade riktigt bra på mitten, och roligt att erbjuda två debutanter Ahmed Ali Majid Hamed (01) och Armir Bosnjakovic speltid. Även Andre Stech De Goes kom in..
Kortedala har några riktigt bra spelare i sin kapten, och luriga toppar. Men de fuskar samtidigt en del i hemjobbet, och drog också på sig en del kort, avslutar en riktigt nöjd Hessel - som hoppas vara hemma till Englandsstarten.
Nu en lika viktig match till helgen och då kommer Gunnilse med ny tränare. Sedan har väl också vitmössorna firat klart.
Startelva: Andreas Carlström, Jens Arrby, Mattiias Floren, Anton Karlsson, Andreas Klingström - August Holmberg, David Hedman, Olle Karlsson, Rasmus Noren - Rodin Deprem, Silmar Ferreria
Gunnilse IS - Lidköpings FK 1 - 1 NLT
Kortedala IF - Rynninge IK 1 - 3 NA
Vänersborgs FK - Karlstad BK 1 - 1 NWT ttela
Skövde AIK - IFK Uddevalla 0 - 2 SLA SN
IFK Kumla - Stenungsunds IF 3 - 1 Kumlanytt NA
Grebbestads IF - Skoftebyns IF 0 - 2 ttela
IK Gauthiod - Örebro Syrianska IF 0 - 0 NLT NA
| Laxå IF (hemma) | 7 aug, 19:00 |
| Latorps IF (borta) | 14 aug, 19:00 |
| Skyllbergs IK (hemma) | 21 aug, 18:45 |
| BK Ett Fyra (hemma) | 28 aug, 18:30 |
| Stene IF (borta) | 1 sep, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera