Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Årets sista hemmamatch spelades under lördagen och vi gästades av serieledarna som vid vinst och med väldigt stor sannolikhet även vid kryss skulle säkra seriesegern. Vi jagade samtidigt en potentiell andraplats men mer troligt en tredjeplats. De spelmässiga förutsättningarna var ganska bra, två lag som kom med i stort sett hela trupper och en plan som trotts regnet i stora delar var ganska bra.
Första halvlek är i det stora hela ganska jämn mellan två bra lag. Gideonsberg är lite mer fysiska och vinner inledningsvis lite fler dueller. Även om första halvlek är ganska jämn tar gästerna ledningen redan efter 11 minuter då de stöter in en retur. Detta till trotts äter vi oss in i matchen, kommer till lite chanser vilket båda lagen gör. När vi är på väg in i halvtidsvilan efter en jämn första halvlek och en prestation som är ganska bra får Gideonsberg en hörna som till slut hamnar i mål. 0-2 i paus känns inte alls rättvist och vi pratar i paus om att vi har alla möjligheter att vända på matchen om vi skruvar upp vissa delar i spelet då vi absolut håller jämna steg med gästerna.
När andra halvlek drar igång blir, med facit på hand, känslan att det där 0-2 målet tar lite död på oss. Gästerna är hetare, starkare och kort och gott bättre i andra halvlek. 0-3 kommer ca 10 minuter in i andra halvlek och med fem minuter kvar kommer slutresultatet fram till 0-4. Vi räcker inte till i andra halvlek och GIF vinner rättvist och vi får där med gratulera Gideonsbergs IF till seriesegern, en position de haft från omgång fyra och framåt.
Vi får nu kliva in i sista omgången med förutsättningarna att vi kan bli allt från trea till sexa, något som på papperet kan se ut som en väldigt stor skillnad och vi vill givetvis avsluta en bra säsong på topp med seger.
Tränare Johan Brcic efter gårdagens match: ”Vi gör en stabil första halvlek, men räcker inte till i andra halvlek. Tyvärr får vi se oss besegrade av ett starkt lag som också vinner serien. Vi får nu sikta in oss på Karlstad nästa helg där en seger skulle garantera en topp 4 placering vilket inför säsongen skulle få ses som klart godkänt. Något som får vara målsättningen för säsongens sista vecka.”
Rynninge IK – Gideonsbergs IF 0-4 (0-2)
0-1, 11e, GIF
0-2, 44e, GIF
0-3, 54e, GIF
0-4, 85e, GIF
Startelva: Miranda Bergsten – Amanda Leander, Jolin Rolandson, Sara Johansson, Emma Pettersson (59) – Molly Ringberg (63, 75) – Ebba Wingren (68), Josefin Sörman (75) – Emmelie Junckerfelt (68), Nora Eriksson (45, 68), Ida Bromsjö-Tunmats (45)
Avbytare: Josefin Jarl (59), Isabelle Ramström (63), Nova Söderström (68), Selma Lundekvam (45), Fanny Engström (45)
Matchens lirare: Ebba Wingren (RIK) och Jennifer Forsman Ekfeldt (GIF) blommor från Acacia blommor, Tybble centrum.
Nästa match: IF Karlstad – Rynninge IK, lördag 7/9 kl 12:30, Våxnäs IP
Träning | 4 jun, 18:00 |
Träning | 5 jun, 18:00 |
Skiljebo SK (hemma) | 8 jun, 16:00 |
Träning | 9 jun, 18:30 |
Träning | 11 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera