Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK Damlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK Damlaget.
Damlaget
Följ oss för uppdateringar
Nu är vi där, då allt skall avslutas, summeras och avslöjas var vi spelar nästa säsong.
Serien avgörs över en säsong men den AVGÖRS verkligen på söndag!
Vi har allt i egna händer det är skönt, till skillnad mot andra lag så slipper vi hoppas, utan kan verkligen gå ut och SJÄLVA bestämma hur deta skall sluta.
Fotboll en en stark drivkraft för oss runt laget och med färska på näthinnan så kan man se hur fort det går om man inte har rätt taggning eller motivation.
Vi har allt det där och vår motståndare QBIK, från Karlstad är klara!
QBIK, en bra och välskött förening som gått igenom en stor genarationsväxling har fått kriga till sig ett DIV1 kontrakt precis som vi gör, man kom från elitettan, fick bygga nytt och gjort detta väldigt bra.
Ungt lag, med bra fart, fina fötter, senast plockade poäng från Skövde, blir en tuff utmaning och det kommer krävas blod, svett och tårar..
Vi kommer med en relativt komplett trupp och alla är i princip tillgängliga med ev något undantag, vi hade matchen i våras länge och styrde den på ett bra sätt tyvärr får vi en kvittering mot oss i slutet på ett skott från 35 meter..SURT
Vi tror på det vi gör, vi är klara med vad som krävs, och gårdagens träning, visade ett väldigt gott tecken i själva spelet, farten, glädjen, viljan, attityden det kändes bra efter träningen.
Nu skall vi äta, ladda ömgås med näsra och kära och på söndag kl 14.00 skall en urladdning ske!!!
Vi behöver alla runt laget, föreningen stöd på söndag, ni är viktiga för oss, kom och stötta oss!!
Tillsammans är vi väldigt starka!
| Träning | 17 sep, 17:45 |
| Västerås BK 30 (hemma) | 19 sep, 14:00 |
| Träning | 21 sep, 17:30 |
| Träning | 23 sep, 17:45 |
| Träning | 24 sep, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera