Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rynninge IK P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rynninge IK P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Februari är på ingång och vi har ett väldigt spännande år framför oss med träningar, matcher, cuper mm.
Kul att se att många är på träningarna och vi vet också att det är många som har fullt upp med andra aktiviteter nu under vintern men vi ser fram emot att se er när ni kommer tillbaka till oss.
Vi börjar nu komma igång med lite mer matcher igen och de kallelser som har skickats hittils har fungerat som intresseanmälan för att vi ska se hur många lag vi kan ställa upp med, så vi är tacksamma för snabba svar så att både vi och motståndare kan planera upplägget, boka domare mm. Observera att kallelse behöver besvaras oavsett om man kan eller inte (deltar/deltar ej)
Likaså har kallelse skickats gällande Örebrocupen i juni där vi behöver veta hur många lag vi kan/ska anmäla så besvara även denna kallelse så snart ni kan men senast 1 mars. Har man inte svarat innan dess så deltar man i mån av plats och vi har plats för max 13 spelare per lag.
Kallelse kommer även inom kort till Rynninges egna cup Svampencupen som spelas 26 april här hemma på Pettersberg. Föräldrar kommer likt förra året att involveras till en mängd arbetsuppgifter under dagen så boka in redan nu (om ni inte redan gjort detta) så kommer ett arbetsschema med vilka uppgifter som ska bemannas.
Under året så kommer vi ha kiosk/servering öppet under våra hemmamatcher där vi kan tjäna in extra pengar till lagkassan. Spelar vi på konstgräset så har vi servering från klubbhuset och är vi på naturgräset så har vi servering antingen från kiosken eller eventuellt på ett bord som vi ställer ut nära 7v7-planerna. Vi behöver en eller fler som ansvarar för kiosken. Detta uppdrag innebär att man ser till att det finns saker att sälja i kiosken, att man stämmer av kring nycklar med Tommy på kansliet samt att man gör ett arbetsschema för vem/vilka som bemannar kiosken respektive match. För att förtydliga så behöver man alltså inte själv stå i kiosken varje gång utan man fördelar ansvaret på oss föräldrar i laget och säkerställer att detta fungerar.
Känner du dig manad så meddelar du här i kommentarsfältet eller via sms till Johannes på 0708-641992.
Får vi inga svar dessa vägar så väljer vi någon till detta uppdrag senast i samband med föräldramöte senare under vinter/vår.
Bästa hälsningar från ledarna i RIK P14
Glädje, gemenskap och engagemang
| Nora BK Svart (borta) | 10 maj, 17:00 |
| Träning | 12 maj, 18:00 |
| Intresseanmälan Axelssons cup | 14 maj, 07:00 |
| Axelssons cup | 14 maj, 09:00 |
| Intresseanmälan matcher 17 maj | 17 maj, 15:00 |
| 26 apr | Vinnare i tipspromenaden |
| 16 apr | SvampenCupen 18,19 & 25 april |
| 5 apr | Grattis Amar Catic! |
| 4 apr | Glad påsk! |
| 19 mar | 25% rabatt på fotbollsskor på Stadium! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera