Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF P-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF P-2013.
P-2013
Följ oss för uppdateringar
Hej
Va kul att vi blev så många idag. 17 laddade killar hade vi som kämpade och hade kul. Hoppas vi får se alla på nästa veckas träning också.
På lördag är det dags för första Lilla gärdscupen (LGC). Vi är fler spelare än vi har lag, men vårt mål är att alla ska få vara med lika ofta. Och när man är med ska alla få spela lika länge i matcherna.
De som vi har prioriterat till denna första gång är de som varit med och tränat inomhus samt de som i höstas har flaggat för att de håller uppe över inneträningen. Men de som inte får vara med nu i helgen kommer att få vara med vid nästa tillfälle.
Matchställ, tröjor och shorts kommer vi att dela ut i samband med första Lilla gärdscupen man är med i.
Lilla gärdscupen spelas i helgen på Norra Åsums idrottsplats.
Nosaby IF BLÅ - Tränare Daniel
Spelare: Algot A, Hugo J, Levi E, Leo D, Noah M, Vincent C
Samling: 14:30
Matcher:
15:00 Åhus HBK (plan 1)
15:40 KFC Vit (plan 3)
16:40 KDFF Orange (plan 1)
Nosaby IF VIT – Tränare Fredrik
Spelare: Alexander H, August O, Hugo M, Malte C, Sahit S, Wille M
Samling:15:10
Matcher:
15:40 Fjälkinge IF (plan 1)
16:20 Gärds Köpinge (plan 2)
17:00 KDFF Svart (plan 3)
Lite bra saker att tänka på...
- Kom i tid till samlingarna. Vi samlas 30 minuter innan första matchen och sedan 15 minuter innan resterande matcher vid aktuell plan.
-Vi coachar laget, ni föräldrar hejar på laget! Det är omöjligt för barnen att ta instruktioner från 2 håll, dessutom så är det bara vi som vet vilka instruktioner dom fått från början, dvs att ni kan säga till dom att göra tvärtemot vad vi sagt.
-Domaren dömer matchen.
-Då vi kommer spela en hel del matcher och det är kort mellan matcherna vissa helger så är det viktigt att ni själva har koll och hämtar ert barn efter avslutad match då vi inte kommer kunna följa med alla till ”rätt ställe”.
Har ni frågor så kan ni kommentera nedan så svarar vi eller hör av oss.
Vänliga hälsningar,
Fredrik
mob. 0761- 400 333
| Träning | 25 maj, 18:45 |
| Träning | 26 maj, 17:15 |
| Träning | 28 maj, 17:15 |
| Bollkallar Nosaby IF- IFK Karlshamn | 30 maj, 15:00 |
| Broby IF (borta) | 31 maj, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera