Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjeby IF P-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjeby IF P-17.
P-17
Följ oss för uppdateringar
Hej, här kommer en sammanfattning från föräldramötet
Roller:
-Föräldragrupp: Vi har nu en föräldragrupp som kommer att driva försäljning för att få in pengar till laget och hjälpa till med övriga saker kring laget som att exempelvis dela ut arbetspass inför sammandrag osv. Föräldragruppen består av Viktor (Wilmer), Joakim (Mio), Heidi (Dag) och Caroline (Elion).
-PSG-ansvarig: Det saknas fortfarande en PSG ansvarig vilket varje lag behöver ha. I dagsläget är det Ann-Sofie som har fixat all runt PSG men det behöver vara någon annan än tränaren och någon behöver ställa upp i denna roll. PSG ansvarig innebär att man har det övergripande ansvaret under helgen för laget och att man är med på några uppstartsmöten under året. Under PSG helgen om man har exempelvis logi ska man vara behjälplig och tillgänglig under hela helgen med exempelvis incheckning osv. Om man är PSG ansvarig behöver man inte ha något annat arbetspass under PSG.
-Tränare/lagledare/kassör: Vi har nu blivit väldigt många i laget och Ann-Sofie, Sofia och Isabell är tränare men Isabell är för tillfället också lagledare och kassör vilket innebär att det skulle behöva stärkas upp med fler tränare eftersom lagledare rollen tar mycket tid. Det behövs inte att man kan vara med på alla träningar utan all hjälp som vi får är bra.
Viktiga datum med arbetspass:
-27-29 juni: PSG arbetspass (Logi på hortlaxskolan eller solanderskolan)
-10 augusti: Anordna eget sammandrag (exempelvis matchvärd, baka, försäljning i kiosken, lotteripriser, städa)
-16 augusti: ÖIF dagen (exempelvis baka, försäljning i kiosken, lotteripriser)
Försäljning:
Föräldragruppen kommer bestämma vad som ska säljas, men det första vi kommer att dra i gång med är ett fikalotteri. Föräldragruppen kommer att skriva ut ett inlägg med mer info om hur det fungerar och vilket datum pengarna ska vara inne
Övrig info:
Vi vill att alla svarar på kallelserna till träningarna så vi vet hur många som kommer. OBS: till match är det väldigt viktigt att svara på kallelserna, svarar man inte så spelar man inte.
Alla datum med planerade sammandrag och cuper finns i kalendern.
Vi vill även att ni fortsätter prata med era barn om reglerna på träningarna, att föräldrarna är närvarande på träningarna och hjälper till så kommer vi få en riktig bra säsong 😊
Träning | 12 jun, 18:00 |
Seriespel Luleå SK | 15 jun, 08:30 |
Träning | 17 jun, 18:00 |
Träning | 19 jun, 18:00 |
Träning | 24 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera