Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mariestads BoIS FF F15 födda 10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mariestads BoIS FF F15 födda 10.
F15 födda 10
Följ oss för uppdateringar
Forwardcupen
Hej alla!
Nu är det snart dags för sommaruppehåll. Det tror vi alla kommer tycka bli skönt. Tjejerna har gjort en fin vårsäsong och fortfarande är vi obesegrade. Vi siktar på att vara det efter matchen ikväll också. Vi startar sedan upp höstsäsongen med cupen i Örebro. Det ska bli kul att få åka på en tredagarscup. Cupen kommer inte att kosta tjejerna någonting utan lagkassan täcker deltagaravgiften. Det kommer ändå finnas en slant kvar i kassan så bra jobbat alla.
Cupen spelas den 9-11 augusti. Matchstart är tidigast klockan 16.00 på fredagen. Vi återkommer om tid för avresa när vi fått gruppindelning och speltider. Vi kommer att spela minst 5 matcher fördelat på fredag, lördag och söndag. Efter gruppspelet är det slutspel med utslagning som gäller. Alla matcher spelas 2x25 minuter. Matcherna spelas på Trängens IP och Rosta Gärde. Dessa platser ligger ganska nära varandra, 2 km. Vi kommer bo på en skola. Vilken vet vi ännu inte. Där kommer vi också äta våra måltider och byta om och duscha i samband med match.
Fredag - Middag
Lördag - Frukost, lunch, middag
Söndag - Frukost, lunch
Vi kommer behöva lite hjälp med skjuts till och från matcherna och skolan där vi bor. Det kanske ni föräldrar som är på plats kan turas om med så blir det enkelt och smidigt för alla. Vi har redan föräldrar som erbjudit hjälp så det kommer lösa sig.
Tjejerna behöver ha med sig madrass/luftmadrass att sova på (ca 80cm bred), täcke/sovsäck och kudde. Kläder, skor, tofflor, sovkläder, necessär och handduk. De behöver också ha med sig matchkläderna (röda strumpor, shorts och matchtröja), överdragskläder, benskydd och skor.
Vill man läsa på mer om cupen kan ni göra det på "forwardcupen.se".
Jag och Ida återkommer längre fram i sommar om när vi startar igång träningen igen och med mer cupinfo. Räkna med någonstans månadsskiftet juli/augusti.
Även om vi tar uppehåll är det jättebra om tjejerna ger sig ut och löptränar några gånger varje vecka så att de håller uppe sin kondition och är redo när vi kör igång igen. Det blir mycket roligare då!!
Vi önskar er en härlig sommar!
Stefan & Ida
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera