Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Mariefred FB A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Mariefred FB A-lag Herrar.
FB A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
//Salla..s..
Dags att släppa taget om den lille, ramla ur sängarna och göra inomhusdebut snart ??
Ville bara säga att Ni bjöd på bra tempo med tanke på att spelet pågick i nästan 90min.
Kul också att se nya ansikte. Konkurrens är bara bra.
Kanske lite tråkigt att börja om från grunden, (spelsystem) men jag tycker att dialogen är viktig för att vi skall förstå varann. Nu bygger vi vidare mot nya höjder.
Som sagt ser jag fram emot att coacha Er, tillsammans med Anders och jag tror att 2009 kan bli ett riktigt bra år.
Vi kommer att särskilja på inomhus och utomhussäsongen som tidigare är sagt. Förssäsongen kommer att dra igång i januari. Anders och jag kommer att sätta oss ner och diskutera uppbyggnaden av denna snart.
Nu ägnar vi oss åt "leksäsongen" och tar hem någon cupvinst, eller hur?
Väl mött på söndag.
OBS! Tänk på att vi "bara" har ordinarie 1-timmarspass, så det vore bra om Vi kunde vara uppvärmda och klara för spel 13.00 för att utnyttja tiden på bästa sätt.
bara det inte är han som alltid får massa röda kort =)
massa röda kort nästa säsong känns onödigt...
hoppas dom fortsätter !
Efter att ha suttit på sidan och "spanat in" träningen i söndags så kan man konstatera att dom 14-15st. som var närvarande bjöd på bra tempo med tanke på att 2-målsspelet pågick i nästan 90min.!
Några nya ansikten gjorde säkert sitt till att tempot bibehölls på en bra nivå. Och Stefan och Anders verkar ha en bra och obesvärad dialog med både spelare och varandra. Så det är bara att pumpa på boys!! Träning tisdag igen.
:)
Var inte där, men ryktet säger att det på nytt var en bra träning i Söndags med 14 st deltagare, varav två helt nya bekantskaper. Detta gör att 21 spelare varit aktiva på dom två första futsal passen vilket är riktigt bra.
Bra inställning där Jangen höjde ribban för närkampsspel. Personligen tror jag att det är bra om det smäller....så länge det inte är vårdslöst.....det tvingar oss att släppa bollen snabbare och röra oss mera.... :)
Menar du mig eller han med bollkontroll ? :)
Rapportera