Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lekebergs IF Bollkul 19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lekebergs IF Bollkul 19.
Bollkul 19
Följ oss för uppdateringar
Hej!
I slutet av april så genomför Lekebergs IF en egen turnering, Folkpool Cup, ute på Vretalund.
Den yngsta åldersklassen för detta är födda 2018 men där har Lekebergs IF inget flicklag kvar utan de två som är kvar födda 2018 tränar just nu med flickor födda 2017.
I dialog med ledare för Flickor 2017/2018 och Bollkul så har vi anmält ett lag i spelformen 3 mot 3 i 2018 klassen där 4 andra föreningar medverkar och öppnar därmed upp möjligheten för de flickor från Bollkul som vill vara med och prova på att spela ”match” som en del i att föreningens samverkan för att behålla så många spelare som möjligt men samtidigt ge flickorna f.2019 en möjlighet på hemmaplan att prova på matchspel.
Anmälan:
- Lördagen 26:e April på EM mellan 13-16 så spelas 4 matcher i spelformen 3v3 på Vretalunda planer (bredvid skolan & Äppelgården).
- De tjejer från 2019 som vill medverka kan anmäla sig på den kallelse som skickas ut eller genom att kontakta Johan Lundberg +46704694769 senast ons 23:e April.
- Fotbollskor & benskydd samt om möjligt svarta shorts och strumpor. Matchtröja ordnas.
Det ska som sagt ses som en möjlighet att få uppleva ”matchspel” precis som vi gör på lördagarnas pass men nu tillsammans med f.2018 och deltagande är helt frivilligt
Med vänlig hälsning, Ledarna
Så roligt! Ilse blev jätteglad över frågan!
RapporteraRapportera