Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Konga SK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Konga SK.
Konga SK
Följ oss för uppdateringar
I onsdags fick Konga Sportklubb den glada nyheten att man beviljats 1,2 miljoner i bidrag från Allmänna Arvsfonden💰
Ett bidrag som ska användas till att bygga om vår gamla slitna Tennisbana till en modern och lättskött hardcourtbana med belysning och digitalt bokningssystem som avsevärt ökar tillgängligheten.🎾
Dessa medel tillsammans med tidigare beviljat bidrag på 250 000 kr från RF-SISU innebär nu att vi har full täckning för byggnadskostnaderna.
Vi tänker därför dra igång projektet direkt efter nyår och med målsättningen 🎯att ha banan klar för invigning till sommaren.
Uppstarten av verksamheten kräver en hel del engagemang och riktade insatser till våra barn och ungdomar som t.ex. pröva-på-dagar, tennisskola och turneringar.
Vi kommer att ha visst samarbete med Tingsryds Tennissällskap som lovat stötta oss, men vi behöver fler som vill engagera sig och även i vår Tennissektion.
Är du eller någon du känner intresserad av att göra en insats för oss, be dem kontakta Helen Lundqvist via mail; info@hlhr.se eller SMS 073-622 75 69.
| Herrlag Emmaboda IS (borta) | 30 apr, 19:00 |
| P15 Ryds SK (hemma) | 1 maj, 11:00 |
| P15 Träning | 5 maj, 17:30 |
| Herrlag Skruvs IF (hemma) | 5 maj, 19:00 |
| P17/18 Träning | 6 maj, 17:30 |
Gratulerar till pengarna! Kul att det händer något med den gamla tennisbanan
RapporteraRapportera