Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IBK P014-015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IBK P014-015.
P014-015
Följ oss för uppdateringar
Hej på er,
Nu börjar det närma sig matcher för våra innebandykillar. Matcherna fram till jul (tre tillfällen) ligger ute på laget.se och vi kommer att börja skicka ut kallelser löpande som vi gärna ser att ni besvarar så vi vet hur många som kommer.
Vi spelar dubbelmöte vid varje tillfälle, dvs. två matcher mot samma lag. Våra matcher spelas normalt 3x12 minuter med ca 5 min paus mellan. Matchen stoppas på 2min-intervall för byte. Vi har målvakt och 3 utespelare på plan samtidigt. Vi räknar inte mål, och får inte presentera något resultat i någon form. Med största sannolikhet kommer barnen göra det ändå men vi vuxna kan hjälpa till att inte lägga fokus på det.
Glädjande nog har gruppen växt i år och vi är lite över 15 spelare. Detta medför att vi kan vara övertaliga per tillfälle för att det skall bli rimligt med speltid, och därför kan vi ev. få dela upp matcherna för att få en mer lagom grupp. Men i första hand har vi försökt kolla om våra motståndare har samma situation och skulle vilja spela två parallella matcher i dubbelmötetet, dvs fyra matcher på 2h, alternativt längre matcher. Fritsla som vi möter i första omgången tyckte detta var en bra idé så dit kommer vi kalla alla spelare och köra två lag parallellt.
Vi har matchställ från klubben men vi är inte säkra på att det räcker till alla. Därför ber vi er ta med t-shirt, shorts & sockar ifall de behövs, i sådant fall spelar ett lag med västar. Förutom detta så behövs glasögon, klubba, vattenflaska, inneskor, handduk och tvål. Det är obligatoriskt med dusch efter matchen.
Detta kommer bli kul, har ni frågor så hör av er till oss. Vi tänker också sms-grupp i supertext som kan vara en effektivare metod för meddelanden.
//Peter, Jacob & Mattias
| Träning | 7 jan, 17:30 |
| Fritsla IF P 14-15 (P11) (borta) | 10 jan, 10:00 |
| Träning | 12 jan, 17:30 |
| Träning | 14 jan, 17:30 |
| Hestrafors IF P14/15 (hemma) | 17 jan, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera