Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kajutan BC KAJBC

Följ

KAJBC

Följ oss för uppdateringar
Följ
Kajutan BC
Boule
KAJBC

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 22 dec 2012 Ronny

    Janne. Dom hävdar nog att dom också haft kvällar då dom spelat men inte fått ner er. Kan ni komma överens om att det ena laget bär skulden så räknas wo in. Att lägga över på Packe och mig att reda ut turerna efter 2 månaders spel och kunna avgöra vem som ska ha wo, det gör mig förbannad! Lös det med varann, är ni oense vilket ni kommer att vara så kan vi inte dela ut poäng. Vi kommer att ändra nästa år med en variant av fasta speltillfällen. Eller så kanske vi ska börja nu i Januari så att vuxna människor kan prata med varann, vika undan annat, jobba mer dag än kväll osv så att vi hinner till December månad nästa år. Fler förslag? Fler som kan hålla i det? Fler som vill jobba? Nä tänkte väl det. Sitt inte vid köksbordet o raljera hur saker ska styras upp, kavla upp ärmarna o hjälp till. Det e också saker som gör mig förbannad.

    Rapportera

    Rapportera

  • 22 dec 2012 Conny

    De förändrar inte mycket, samma lag är i slutspel. Klart om man vill komma 6a istället för 7a i tabellen. Nu finns tider för Nyårsraketen kl 1500 börjar de hela, någon som vill ha sparring i veckan? Hojta till i gästboken.

    Rapportera

    Rapportera

  • 22 dec 2012 jan westerberg

    hej ! jag och runnman har haft mängder av förslag till micke och parveln om speltillfälle, när dom sen lämnar W.O. känns det ganska självklart att det är vad som gäller förslaget att inte spelade matcher ska räknas överhuvudtaget gör mig bara förbannad. j.w.

    Rapportera

    Rapportera

  • 22 dec 2012 Björn Aune

    Vi önskar alla Kajutanspelare en riktigt

    God Jul och Gott Nytt År. Från Thailand
    Björn Och Aune

    Rapportera

    Rapportera

  • 22 dec 2012 Björn Aune

    Vi önskar alla Kajutanspelare en riktigt

    God Jul och Gott Nytt År. Från Thailand
    Björn Och Aune

    Rapportera

    Rapportera

  • 21 dec 2012 Conny

    Lite nostalgi, detta året var vi 13 dubblar 26 pers. Hitta en fin inneserie med tripplar 10 tripplar alltså 30 pers. Vet inte från vilket år? men Kenny, Pascal och Jonny är med i olika lag. Conny, Kerstin och Inger vann på 14p, 2a Håkan,Kenny och Sylve 10p, 3a Lillen, Eirand och Parveln 8p. Inte märkligt att man spara resultatet, ahh de var tider. Sen hittade jag massa skytte 50 Skott och SM skytte riktigt fina resultat, kanske inte de äldsta då va de inte många poäng. Kan också nämna att kravet var två träningar i veckan för att bli påtänkt i första laget, va händer går vi bakåt? Skoja, men träningarna var sant. Letade rankingkort någon som minns man fick poäng för vinster i Internserier och spel ute på tävling, typ som förbundets men vi hade egen. Finns hur mycket som helst i arkivet. Många roliga enkäter om vad man vill med sin boule.

    Rapportera

    Rapportera

  • 21 dec 2012 Conny

    Ha ha har du redan varit på julglöggen, bara giltiga skäl. God jul och Gott nytt år kajutor;-)

    Rapportera

    Rapportera

  • 21 dec 2012 RobbanL

    Ingen hade svärtat ner eran seger om ni haft vettiga skäl att inte spela,,, typ "måste vara i säng 19:15 med pyjamas på", "vill inte missa Julkalendern", "hinner inte!, måste bli klar med Raggsockorna till mor innan Jul", "är tyvärr backfull, söp till igår" etc... :-) God Jul o Gott Nytt År till allihop

    Rapportera

    Rapportera

  • 21 dec 2012 Ronny

    Haha, ja men en sån seger smakar ändå inte lika gott. Visst det kommer att kännas hårt detta för dom drabbade men hoppas dom förstår att vi inte kan avgöra vilket lag det beror, på att matchen inte spelats. Jag tror bägge lagen tycker att dom har rätt och om det kan man tvista tills man blir harmynt. 2 mån e lång tid.

    Rapportera

    Rapportera

  • 21 dec 2012 RobbanL

    Ronny!, vilken taktisk miss från er sida!...om ni sagt att ni inte kunnat ta matcherna mot mig/Macke och Lillen/Eirand... då hade ni stått som slutsegrare!! :-)

    Rapportera

    Rapportera