Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Vista Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Vista Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Här har ni receptet!
Bärmuffins
20 Stycken
125 g Smör (ta lite mindre ni som sitter på de fetas bänk)
2 dl Socker
2 Ägg
1/2 Citron saft och rivet skal -av
1 1/2 dl Kaffegrädde
4 1/2 dl Vetemjöl
2 ts Bakpulver
Garnering
Hallon Blåbär
Sätt ugnen på 200°.
Rör smör och socker vitt och pösigt. Tillsätt äggen, ett i taget, under omrörning. Tillsätt citron, kaffegrädde och mjölet blandat med bakpulvret. Häll smeten i mufinsformar av metall eller papper och strö över bär. Grädda i ugnen i ca 15 minuter.
Regnet det bara öser ner, senaste dygnet har det kommit 85mm. Hoppas att det slutar snart annars blir det vattenpolo på fredag. :/
Rapportera
Vi får väl hoppas att planen hinner bli ok. Ni får gärna hålla oss informerade via vår gästbok på våran hemsida. Ser fram emot matchen :)
Rapportera
En skandal av ansvarig för planerna. Idag hade det nog inte gått iallafall, halva A-planen var under vatten. Ses på torsdag.
Rapportera
Illa det här med planen när det är seriefinal på gång. Se till att träna extra själva, ska själv ut och springa en sväng ikväll.
Lagt upp några av de bilder jag hade (Tack Kragge). Hade ingen ny lagbild så om någon har det så byt gärna... Hoppas du blir glad nu Micke :)
Av någon outgrundlig anledning så har planerna på Vistavallen hjälpsåtts och har nu stängts av för träning trots att vi inte är färdiga med vårsäsongen!!! Om ni inte ser någon annan info på hemsidan så kör vi fika på torsdag kl 19:00! Matchen mot Beduinerna får spelas. Hör av er om ni inte kan komma på torsdag!
Rapportera
J:et, om du bara ska förminska bilderna så öppnar du bara bilden i paint och går till "image" - "stretch/skew" och förminskar till t.ex. 25% (hor & ver) o sparar som jpg. Då förminskas bilden från typ 1Mb till 50-100 kB... enkelt smidigt o snabbt, o du behöver inga andra program..
Lycka till..
Det var på tiden att vi fick det där receptet...tog det så lång tid att övertala Lena att dela med sig av sina hemliga recept??
RapporteraStort tack i alla fall!!