Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IK Kongahälla A-lag Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IK Kongahälla A-lag Herr.
A-lag Herr
Följ oss för uppdateringar
En lång bortaresa igen och match mot ett IFK Kumla som är i stort behov av poäng för att behålla sin division två status. Ska den fina slogan, motivationen slår klass verkställas idag eller en kombination av den vinna. Kanonväder 17 plusgrader och sol i alla fall och matchen kan beskådas idag med endast T-shirt på. Matchen spelas på konstgräs, ett stenkast från Kumlabunkern.
Första halvleken
Matchen inleds med tamt och händelsefattigt spel av de båda lagen.
Första målchansen blir hemmalagets och kommer i den 11:e minuten. Ett högeranfall och skott från ganska nära håll, ca 11,4 m från IKK målet. Reslige Sebastian Fåglum Bertilsson täcker dock ut det farliga skottet till en hemmahörna.
Ett nytt hemmaanfall några minuter senare nämligen minut 16 så kommer en hemmaledning. Ett vänsteranfall och präktigt skott efter marken från hemmaspelaren Mattias Mannerstål slinker in vid stolproten i bortre hörnet och 1-0 på anslagstavlan nu.
Ett mål i alla fall på två chanser är ok utdelning kan man säga. IKK inte skapat nåt så här länge i alla fall.
I alla fall ett halvläge IKK efter pass in till forwarden Viktor Gustafsson som så när får tag på en passningen i bra läge, men kan rensas bort av hemmalaget.
Kollar ut på spelplanen efter ca 20 minuter och ser ett klart alertare hemmalag med mer spring och fighteranda en ett håglöst IKK. De har ett enkelt spel med långa bollar till forwards som ställer till det för IKK laget.
Inte nog med det så drar Hugo Andersson baksidan låret och tvingas utgå efter 25 minuters spel.
Efter 30 minuters spel kommer Fayera Janneh i en fin attack på mittplan i hög fart mot hemmamålet. Blir dragen i tröjan i ca 7 sekunders tid (tröjan står rakt ut) men sliter sig loss, domaren visar på fördel och anfallet rinner ut i sanden. Varför varnar inte domaren i efterhand? Sånt händer varje match att domare gör.
IKK lite mer framåt konstaterar jag efter ca 33 minuters spel men inga direkta chanser.
Mycket nära 2-0 i den 36 minuten. Ett hemmainspel från vänsterkanten och en bredsida mot målet. Ser bollen rulla in, men Louie Angus i IKK målet gör en fin sidoförflyttning och lyckas rädda situationen.
Ny Kumlachans i minut 39 med ett skott utanför målramen.
Men så kommer en kvittering. IKK frispark, nick Sebastian Fåglum Bertilsson till en fristående Fayera Janneh som trycker upp kvitteringen i nättaket. 1-1 nu. Kom igen nu gubbar!!! Nu 42 minuter spelade.
Glädjen blir mycket kortvarig. Ett vänster anfall Kumla i minut 45. Ett hårt inspel mot IKK målet. Fighten framför målet vinner nr 9 Robin Damström och trycker in tvåan och ny hemmaledning. Inte nog med det så får IFK Kumla en straff på övertid i första halvleken och 3-1 blir ett faktum innan halvtid. Ht 3-1.
Inget snack om att IFK Kumla leder rättvist i halvtid. Helt annan inställning och fighteranda ger resultat med ett enkelt och vägvinnande spel. IKK spelarna ser ut att vara kvar på bussen.
Andra halvleken
Inget av vikt händer förrän i minut 50 då hemmalaget tillförskaffar sig ett friläge lite i vänsterposition. Louie Angus ute och avvärjer fint, returen går till en fristående hemma spelare och 4-1 nu. Ridå ner eller ska man tro på under? Inget tyder dock på det.
IKK har helt klart haft problem med Kumlas långbollar under matchens gång.
Ett strimmahopp kommer i minut 58. En IKK frispark från mycket långt håll (ca 41m) går förbi en massa spelare och till sist på Franniel Severino Pillers huvud och nu 4-2 och ca 30 minuters speltid kvar. Ska detta verkligen gå att vända till seger? Skam den som ger sig.
67 minuten nu och Youssef Fayad nedriven på vänsterkanten. Farligt inspel från målskytten Franniel, men bollen rinner förbi alla spelarna och till intet.
IFK Kumla fegar lite för att behålla sin ledning och tar hem många spelare till försvar gör att IKK får ett litet övertag spelmässigt. Nu ca kvarten kvar.
I minut 78 får IKK ett bra frisparksläge. Fayera Janneh drar till ett hårt skott som tyvärr går utanför målramen.
Nu ser det ut som att IFK Kumla parkerar de flesta av sina spelare framför egna målet för att behålla ledningen de har nu.
86:e minuten nu. Filip Hagstrand i en fin löpning på högerkanten. Hittar Franniel Severino Pillerframför hemmakassen som sätter 4-3 säkert i mål. Några minuter plus tillägg kvar nu.
Efter ca 3 minuters tilläggstid blåser domaren av tillställningen och en förlust med 4-3 blir ett faktum.
Sammanfattning: Blir som man tänkte. Motivation slår klass och det är inget snack alls om att IFK Kumla vinner bataljen helt rättvist. Lojt och tamt IKK lag idag i mitt tycke. Varför kan man ju alltid undra? Nu glömmer vi matchen och ser fram mot serieavslutningen nästa helg mot rivalen Ahlafors IF hemma på Kongevi kommande lördag klockan 14.00. Där står en femteplats i serien på spel kanske och motivationen måste vara på topp för en seger är jag säker på.
Väl mött där!!!
STARTELVAN mot IFK Kumla
1 Louie Angus
8 Tim Stolt Hermansson
13 Deniz Ferati
15 Gustav Kadura
16 Martin Cruz (K)
18 Fayera Janneh
21 Viktor Gustafsson
25 Hugo Andersson (25)
26 Oscar Allansson (75)
30 Youssef Fayad
92 Sebastian Fåglum Bertilsson
ERSÄTTARE
3 Filip Hagstrand (75)
7 Yusuf Gunduz
14 Yassir Mohamed
22 Franniel Severino Piller (25)
24 Victor Rasmussen
//fk
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera