Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Mariefred Skridskoskola
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Mariefred Skridskoskola.
Skridskoskola
Följ oss för uppdateringar
Hej alla härliga skridskoåkare!
På lördag 30/1 har det äntligen blivit dags att dra igång skridskoskolan igen efter nedstängningen.
Vi kommer i kallelsen skicka ut vad som gäller inför träningspassen, men för alla er som varit med under hösten är det i princip samma rutiner vi följer.
Som ni känner till så har vi restriktioner att förhålla oss till. Precis som innan kommer barnen färdigklädda med skridskor på och ni föräldrar får INTE komma in i hallen.
Det som är nytt nu är barnen blir placerade på läktaren på ett sittunderlag på angiven plats med 2 meter mellan varje plats (se bifogad bild). Där får barnen sitta tills dess att vi säger att det är dags att gå ut på isen. Vi förstår att det kan vara lite märkligt för barnen som umgås hela dagarna i förskolan/skolan men detta är regler vi måste förhålla oss till om vi vill fortsätta att ha skridskoträningar.
När träningen är slut kommer barnen behöva samlas på läktaren igen för att inte stöta ihop med det nya gänget som ska träna. Därför kan det ta några extra minuter innan de kommer ut till er.
Vi skulle vilja be er att peppa barnen att lyssna på oss och sitta still på läktaren dom få minuter som de behöver sitta där.
Vi gör alla det vi kan för att förhindra smittspridning och vi gör vårt bästa för att få detta att funka!
Detta är en 2 veckors "prövotid" och om vi sköter detta bra är sannolikheten för fortsatt förtroende givetvis högre.
Tack för er förståelse. Vi ser fram mot att träffa er alla igen!
PS. Glöm inte att gå på toaletten innan. Vi har INTE tillgång till toaletter. DS
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera