Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Luleå P-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Luleå P-15.
P-15
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar!
Till Piteå Summer Games deltar vi med tre lag – två i tävlingsklassen och ett i Friendly-klassen. Syftet är att ge så många spelare som möjligt speltid och samtidigt öka möjligheten att få spela fler matcher under cupen.
Alla matcher är lika viktiga för oss, oavsett klass. Vi vet inte heller exakt vilken nivå motståndet håller utan kan bara göra bedömningar i förväg. Indelningen av lag samt fördelningen av matcher har gjorts av tränarna utifrån träningsnärvaro, bedömt motstånd och matchbelastning under helgen.
Kallelser till gruppspels- och Friendly-matcherna är utskickade. Kallelser till eventuella slutspels- och avslutningsmatcher skickas så snart vi vet resultaten från lördagens matcher. Det innebär att de flesta spelare sannolikt kommer att spela ytterligare minst en match under helgen, antingen på lördagen eller söndagen. I kallelserna framgår även vem som är målvakt i respektive match.
Åk i god tid till matcherna. Det kan bli köer och parkeringsproblem, och eftersom vi endast är 9–10 spelare per match behöver alla vara på plats 40 minuter före avspark. På fredagen är det dock tight för vissa spelare mellan matchen i Sjulnäs kl. 12.00 och matchen i Svensbyn kl. 14.00, vilket vi har full förståelse för.
Det kommer att vara en del förflyttningar mellan matcherna. Om ni inte själva är på plats ansvarar ni för att ert barn har transport till och från samlingar och matcher.
Spelarna behöver ha med sig:
• Matchutrustning
• Vattenflaska
• Regnkläder och varma överdragskläder
• Ombyte
• Matsäck eller mellanmål mellan matcherna
Vi kommer att vara på plats under långa dagar, så det är viktigt att spelarna fyller på med energi och håller sig torra och varma. Undvik godis mellan matcherna.
När det gäller invigningsparaden får de som vill självklart delta, men vi kommer inte att göra det till en gemensam lagaktivitet. Ett av lagen spelar redan kl. 08.00 på lördagsmorgonen och vi prioriterar därför återhämtning och sömn inför matcherna.
Håll koll på laget.se under helgen då information och kallelser kan komma med kort varsel. Vi försöker även skicka info i föräldrargruppen på WhatsApp. All information om cupen finns på Piteå Summer Games. Ett tips är också att ladda ner cupens app.
Nu ser vi fram emot en rolig cuphelg med mycket fotboll och laganda!
/Ledarna IFK Luleå P2015
| Träning | 29 jun, 17:00 |
| Träning | 1 jul, 18:30 |
| Träning | 2 jul, 17:30 |
| Luleå SK Blå (hemma) | 4 jul, 12:00 |
| P15 Sommarcamp | 20 jul, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera