Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om IFK Björkö
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från IFK Björkö.
IFK Björkö
Följ oss för uppdateringar
Som vanligt är det fyrverkerimästare David Peter som står bakom det fantastiska skådespelet men det hade aldrig varit möjligt utan er hjälp! Det är era ekonomiska bidrag som år efter år ger oss denna makalösa nyårsaftonsföreställning där natthimlen ovanför hamnen blir scenen där det till synes omöjliga plötsligt blir möjligt när pyrokonstnären David drar långa svep över natthimlen med sina explosiva penslar.
Men tyvärr blir allting dyrare, så också fyrverkerier. Därför ber vi er att göra en riktig ansträngning den här sista veckan innan nyår så att vi fyller bössorna och återigen kan måla nyårsnatthimlen i regnbågens alla färger.
Ni hittar bössorna hos ICA, Pizzerian, Skeppshandeln, och Feskeboa, eller så Swischar ni till nr 123-123 92 50, märk med Fyrverkeri. Det går också bra att sätta in en peng på bg 5478-0473 (Björkö Kyrkostiftelse), skriv fyrverkeri i meddelanderaden.
Tyvärr måste fyrverkerikommittén också komma med en tråkig pekpinne. Förra året var det nära att det stora fyrverkeriet fick avbrytas av säkerhetsskäl, detta då ett gäng glada amatörer valde att skjuta av sina egna fyrverkerier samtidigt som det stora gemensamma fyrverkeriet. Då de glada amatörerna inte riktigt visste vad de gjorde och var pjäserna riktades uppstod det en situation där David övervägde att avbryta för att inte utsätta sig själv och publiken för alltför stora risker.
Det kan alltså inte nog understrykas hur viktigt det är att alla som tar sig ner till hamnen för att titta på det stora gemensamma fyrverkeriet, lämnar sina egna fyrverkeripjäser hemma och skjuter av dessa på annan plats och vid ett annat tillfälle. Allt för att inte skapa situationer där någon av alla de människor som samlas i hamnen på nyårsaftons kväll riskerar att skadas.
Tack på förhand för allt ert stöd, och ett riktigt Gott Nytt År!
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera