Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Hagaströms SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Hagaströms SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Haga har gjort klart med en ny spelare inför den kommande säsongen. Zana Hamad, 28 år, som senast spelade i Gefle Legends är klar och blir klubbens första värvning sedan det blev klart att vi spelar i division 4 nästa säsong.
Zana är främst mittfältare eller mittback.
Tränare Robin: "Det har varit en spelartyp vi varit lite intresserade av. En spelare som kan spela både defensiv mittfältare och mittback. Vi är väldigt nöjda med våra ordinarie mittbackar och våra defensiva mittfältare, men detta ger oss mer bredd utan att för den delen säga att Zana kommer för att sitta på bänken. Han ska vara med och konkurrera om en plats. Det vi hittills sett av Zana är mycket positivt och han verkar vara en riktigt bra kille och kommer passa bra in i vår grupp".
Zano, som han kallas säger såhär om sina styrkor som spelare: "speluppfattning, aggressiv, ansvarsfull, skott, teknik, bra i luften... sist men inte minst hatar förlora och jag ger aldrig upp!"
Vi välkomnar Zano till Hagaströms SK!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera