Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gustavsbergs IF Fotboll P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gustavsbergs IF Fotboll P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Nu är det äntligen dags för uppstart av Fotbollsleken för flickor respektive pojkar födda år 2013, i grupper var för sig.
Syftet med Fotbollsleken är att barnen ska få prova på allsidig och lekfull träning med och utan boll samt att ha kul tillsammans. Du som är förälder och har en son som vill börja spela fotboll är välkommen till ett uppstartsmöte där representanter från föreningen berättar om vår verksamhet samt tanken bakom Fotbollsleken och dess upplägg.
Dag: Tisdag 26 mars 2019
Tid: Kl 18:30 – 19:30
Plats: Farstaborg, Idrottsvägen 1 i Gustavsberg
Fotbollsleken kommer att börja med inomhusträning 1 gång/vecka med preliminär start i början av april. När vädret tillåter flyttar vi utomhus till Farstaborg/Munkmora/Ösby.
Vill du redan nu anmäla ditt barn gör du det genom att fylla i ansökan om medlemsskap här:
Bli medlem och därefter välja vilket lag han vill bli medlem i.
Vi ber om ursäkt för att hemsidan är så tom, föreningen är mitt uppe i ett byte av webbplattform och vi har inte riktigt kommit i ordning på vår nya adress ännu!
Vi behöver ledare till Fotbollsleken – information för nya ledare direkt efter uppstartsmötet!
En viktig framgångsfaktor i föreningens verksamhet är engagerade föräldrar i respektive lag, både bredvid och på planen. Fotbollsleken startas upp av nya föräldrar som är sugna på att vara en del av laget och GIF med stöd av föregående års föräldraledare i Fotbollsleken. Fotbollskunskaper är inte det viktigaste, utan intresset att få dela gemenskapen med spelare, ledare och föräldrar. Varje årskull kommer också behöva ledare utanför plan. Direkt efter föräldramötet stannar alla intresserade kvar då vi informerar mer om praktiska saker kring uppstarten.
Vet du redan nu att du vill vara en del av Fotbollsleken eller har några andra funderingar?
Hör i så fall av dig till: catharina@attsater.se eller tel. 070-730 11 93.
Välkomna till ett aktivt liv med träning, glädje och gemenskap!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera