Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Guddarps IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Guddarps IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Gårdagens kamp på Kämpevallen blev verkligen en händelserik historia som kunde slutat hur som helst, där vi får vara glada för poängen till slut efter Anton Karlssons sena kvittering.
Matchen började som en ganska jämn historia första 30 minutrarna och det var två jämna lag som skapade några chanser var, där vi hade ett bra riktigt bra lägen genom både Jeppe och Oliwer som i fria lägen nog borde gjort mål på båda. Istället slarvade vi bakåt och tillät gästerna göra 0-1. Slarvigt, orutinerad och tungt i det läget. Vi höjde oss dock sista kvarten och det var en galen anstorming mot Refteles mål. Vid ett tillfälle dansade bollen på mållinjen tre gånger och det var egentligen helt otroligt att inte bollen gick över mållinjen. Utöver det hade vi en hörna som räddades på mållinjen, medan några diskuterade om inte bollen faktiskt var över linjen tom när Reftele-försvararen nickade iväg den. 0-1 stod det på tavlan i paus men hade vi förvaltat våra lägen hade det åtminstone varit 3-1 i vår favör.
Andra halvlek tappade vi lite av initiativet igen och det blev lite mer öppet åt båda hållen. Gästerna hade två riktigt bra lägen som också borde inneburit mål, men Melker gjorde två toppräddningar, när vi inte följde i markeringen. En stund senare hade Jeppe på nytt bra läge till kvittering och borde nog passat Berg, istället valde han att gå själv och fick inte iväg skottet som vi önskade. Valle Bodi blev senare serverad av Erik Johannesson men även där blev avslutet för tamt. Hoppet började försvinna men i minut 88 skulle kvitteringen mycket rättvist komma när Anton Karlsson höll sig framme i kalabaliken och petade in 1-1 till allas stora glädje och lättnad. Båda lagen var sugna på segermål men matchen slutade 1-1, något som Reftele såklart var missnöjda med efter den sena kvitteringen. Men även vi var missnöjda pga alla enorma lägen vi hade och missade.
Vi gör en bra kämpainsats och inställningen var också riktigt bra och det var en positiv känsla i det stora hela, sett till hur vi agerade. Melker gör några bra räddningar, backlinjen rejäl och bra där Emil Karlsson i vanlig ordning är felfri. Mittfältet kämpade och slet och framåt var det aktivt och hade vi bara satt dit några bollar till hade det inneburit seger och toppbetyg. Det finns många saker att ta med sig inför nästa vecka match mot Torpa!
Bors SK (hemma) | 10 jun, 19:00 |
Träning | 12 jun, 17:30 |
Rydaholms GoIF (9-m) (hemma) | 15 jun, 17:00 |
Träning | 17 jun, 17:30 |
Rydaholms GoIF (borta) | 19 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera