Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Guddarps IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Guddarps IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Giffarna krigade hårt matchen igenom idag och det slutade oavgjort hemma mot Kärda. Ett på förhand något decimerat GIF fick två nya sjukdomar på matchdagen men grabbarna, och framför allt de unga, klev fram och gjorde en stark insats. Man gav därmed hemmapubliken en positiv avslutning för säsong där Namir Nukic blev dagens målskytt.
Flera unga spelare fick förtroendet på nytt i de rutinerades frånvaro och det skulle visa sig ge positiv eftersmak med ett härligt kämpande Guddarp, som verkligen visade lagmoral. Stora ändringarna i laget är sällan att önska och det blev inte bättre när Josef Carlsson fick lämna med skada efter bara några minuter. Massor av rutin borta i detta läget och det ville verkligen till att killar klev fram, och det gjorde man. Kärda var det bättre laget men vi stod upp bra samtidigt som backlinjen och främst Olle i målet stod för en stormatch. Vi kämpade och slet och Olle stod för flera vassa räddningar. Det stod 0-0 i paus men det var ytterst nära bortamål i slutet av halvleken. Pausvilan kom lägligt.
Målet kom tyvärr i början av andra halvlek istället där backlinjen gjorde ditt kanske enda misstag för dagen. En andravåg efter hörna stannade Kärda-kaptenen kvar i straffområdet och lämnades helt ren varpå han enkelt kunde nicka in 0-1 utan chans för Olle. Tungt men vi gav inte upp utan i 62 min hittade Oliwer till Namir som vände bort sin gubbe och tryckte dit kvitteringen. Kärda var frustrerade och såg trötta ut och det gav oss ny energi under en period. Vi gör det bra och även om Kärda är nära segermål vid några tillfällen där Olle på nytt fick rädda oss, så krigar vi till oss en stark poäng. En poäng som verkligen mersmak och väldigt nyttig speltid för många unga killar som klev fram idag.
Olle gör en femstjärnig insats i målet. Backlinjen i princip felfria med Kitta, Johan och Alin. På mitten krigar Marc och Calle W i 90 min båda två och håller ihop laget. Framåt kommer Berg in och gav ovärderlig rutin och tyngd framåt ihop med Namir som också gör 90 min grymt slit och får sätta dit poängräddande målet. På kanterna sliter en halvskadad Sebbe så länge han kunde och visar sitt enorma hjärta för laget. Ungdomarna Valle, Max från start samt inhoppande Oliwer och Roland får bra med speltid och alla gör det bra och får som sagt nyttig erfarenhet. Valle framför allt kliver fram lite extra och jobbar hårt och tar det ansvar han behövde ta en sån här match. Även pappa Josef hoppade in sista kvarten och även han gjorde en solid insats. Mao bra betyg till hela gänget!
Nästa helg avslutas säsongen 2024 med match borta mot Västboås.
Torpa IF (borta) | 5 jun, 19:00 |
Lagan/Angelstad (borta) | 8 jun, 14:00 |
Träning | 8 jun, 17:00 |
Bors SK (hemma) | 10 jun, 19:00 |
Träning | 12 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera