Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF F-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF F-17.
F-17
Följ oss för uppdateringar
Hej, nu kommer det mycket information men det är viktigt att alla tar del av den då vi går in i seriespel som kommer innebära lite nya saker.
Nu är det äntligen dags - Utomhussäsongen drar igång med träningar och seriespel inom kort.
Träningar
Vi kommer träna tisdagar och torsdagar
Tid: 17:30-19.
Plats: Grytaplanen, vid pizzeria Maistro.
Spelarna ska vara ombytta och klara för träningsstart med genomgång kl: 17:30. Att tänka på till varje träning är att spelarna ska ha med sig en varsin boll i St3. De ska ha dobbskor, benskydd (Inga benskydd – ingen träning.) Tänk på att benskydden måste sitta innanför fotbollsstrumporna. De får alltså inte sticka upp över fotbollsstrumporna eller sitta över strumporna, det är en regel. Håret uppsatt och inga smycken alls – nytagna hål kan tejpas annars ska de tas ur.
Kallelserna skickas ut som tidigare. Vi vill att alla tar för vana att svara på kallelserna inom tidsramen. Har man glömt eller behöver frånvaroanmäla sitt barn så skriver man i gästboken. Ledarna planerar träningen innan och behöver tid för att planera och ges rätt förutsättningar för att era döttrar ska få den bästa fotbollsutbildningen på plan som de går genom planerat upplägg och träningar.
Seriematcher
Varje spelare kommer tillhöra ett lag under vårserien (Gif Röd, Gif Blå eller Gif Vit). Vi kommer kalla respektive lag till de matcher som tillhör laget. Vi vill att ni svarar inom tidsramen för deadline då vi kommer ha 3 lag i serien och som vi kommunicerade ut tidigare så kommer vi förmodligen behöva reserver till flertalet matcher. Vi kommer skicka ut kallelserna till alla matcher samtidigt, så notera matchtider, datum och plats och svara på kallelserna. Vi hoppas att alla prioriterar matcherna under seriespelet.
Det är viktigt att ni meddelar frånvaro i tid till huvudtränaren i de laget er dotter tillhör direkt när ni vet att hon inte kan delta vid ex sjukdom. Ni meddelar det via sms eller samtal, inte genom gästboken. Vet ni exempelvis om att hon är förkyld någon dag innan så meddela gärna att det ev kan bli en frånvarorapportering om ni tror det, så ledarna då kan ta in en reservspelare i god tid.
Kom ihåg att prata med varandra om samåkning. Ofta finns det plats i flera bilar, som vanligt finner ni varandras kontaktuppgifter på vår hemsida.
Är det några frågor som uppkommer om matcherna så våga fråga oss.
Kalendern är sammankopplad med Fogis (där serierna finns) så alla våra seriematcher ligger inlagda i kalendern. Det kan komma att ändras något, förhoppningsvis inte, men då meddelar vi det.
Nedan hittar ni Lagindelningen för våren 2026.
Lagindelning Seriespel Vår 2026
Nedan hittar ni varje lags matcher för vårsäsongen.
Gif Blå
Gif Vit
Gif Röd
Reserver
Vi kommer kalla spelare som reserver när det behövs fyllas på med spelare till matcher. Ni svarar på de kallelserna som vanligt. Ledarna kommer ta ut reserver utifrån reservlistan och kommer meddela om er dotter blir reserv till aktuell match. Så om ni får ett bekräftande meddelande att er dotter är reserv så kommer hon spela reservmatchen. De som blir reserver kommer också läggas in i kallelsen för den ordinarie matchen.
Vi hoppas och tror att detta kommer fungera.
Kiosk
Under våra hemmamatcher kommer vi bemanna en egen kiosk. Detta bidrar till inkomst till lagkassan och därför behöver vi alla hjälpas åt.
Vi kommer sälja hembakt och kaffe, samt annat gott att äta och dricka.
Alla kommer stå i kiosken och ni kommer stå i kiosken i par. Kioskschema, inventeringslista och lathund finns nu att att ta del av i länken nedan:
Kiosk - Schema, inventeringslista & Lathund - Uppdaterad 30/4
Det är viktigt att ni tar del av all information för att vi ska få kiosken att rulla och fungera som den ska. Då vi bemannat kiosken med ledare också kan det vid vissa matcher bli så att det bara står en i kiosken men att båda familjerna bidrar till kiosken. Om man känner att man inte vill stå ensam vid försäljningen så våga fråga någon på plats om den kan hjälpa till, vi gör det här tillsammans.
Kontaktpersoner för kiosken är: Dennis (Elins pappa) och Sanna (Klaras mamma)
Ni finner telefonnummer till de i kiosk dokumentet.
För att få kiosken att rulla och fungera så behöver alla förstå vad som ska göras och respektera varandras tid, så ta kontakt med varandra och planera för upphämtning av material och varor i god tid.
Vi ser fram emot en härlig fotbollssäsong med många roliga matcher, hejaramsor, utveckling och gemenskap.
| Barkarö SK F17 röd (hemma) | 9 maj, 10:00 |
| Tillberga IK Fotboll F17 (borta) | 9 maj, 10:00 |
| Reservkallelse: Tillberga - Gif Vit | 9 maj, 10:00 |
| Surahammars FK F17 Svart (borta) | 10 maj, 10:00 |
| Reservkallelse: Surahammar - Gif Blå | 10 maj, 10:00 |
Hej.
RapporteraNu finns kioskdokumenten att ta del i i nyheten ovan samt under Dokument - Kiosk 2026.
Alla matcher är fastställda nu så nu är alla dokument uppdaterade för Gif Blå, Gif Vit och Gif Röd. Är något otydligt kontakta ansvarig för det ni funderar över :)
Tillsammans gör vi de här till en toppensäsong med våra tjejer!
Rapportera