Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF F-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF F-16.
F-16
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Som några av er säkert har uppmärksammat har kalendern idag fyllts på med vårens träningar och seriematcher.
Från och med maj tränar vi följande dagar och tider:
Tisdagar kl. 17.20–19.00 på Önsta IP, C-plan
Torsdagar kl. 17.05–18.45 på Önsta IP, plan 7A och 7B
Om en vecka drar även seriespelet igång. Vi kommer att ställa upp med tre lag: blå, vit och röd. Precis som förra året har vi fasta lag, men lagindelningen kan komma att justeras under säsongen om vi ser att det behövs.
I år har VFF satt spelschemat för hela året redan nu. Det finns dock en notering om att höstens matcher kan ändras, och många lag har därför ännu inte fastställt datum och tider för höstens matcher. Nedan finns länk till lagindelning och spelschema per lag. Matchdatum och tid i röd text är ännu inte bekräftade med datum eller tid. Det datum som står angivet innebär i princip sista datum för när matchen ska spelas.
GIF Blå - uppdaterad 29.4
GIF Vit - uppdaterad 29.4
GIF Röd - uppdaterad 29.4
Kallelser till matcherna skickas ut två veckor innan match, med undantag för matcherna nästa helg. Deadline för att svara är måndag samma vecka som matchen spelas. Det är väldigt viktigt att ni svarar i tid, eftersom vi kan behöva ta in reserver om för många inte kan delta eller om spelare inte har svarat på kallelsen i tid. Efter deadline kontaktar man lagets tränare vid eventuell frånvaro.
Nu taggar vi för en ny säsong, vår första med 7-manna – en spännande ny utmaning för hela laget.
Vi ser fram emot en säsong fylld av utveckling, laganda och många härliga matcher.
Forza GIF!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Träning | 5 maj, 17:20 |
| Träning | 7 maj, 17:05 |
| Tillslagsträning 7 maj - grupp 1 | 7 maj, 17:45 |
| Tillslagsträning 7 maj - grupp 2 | 7 maj, 18:30 |
| Målvaktsträning | 8 maj, 18:15 |
Hej!
RapporteraDet har kommit in ytterligare bekräftade tider i seriespelsschemat, så länkarna i nyheten är nu uppdaterade.
Vi vill också passa på att be er om en liten tjänst. När ni tackar nej till en seriematch uppskattar vi om ni kommenterar orsaken till att er dotter inte kan delta, till exempel annan aktivitet eller bortrest. Det behöver inte vara detaljerat, utan bara så att vi får en uppfattning om anledningen. Det är endast vi ledare som ser kommentarerna.
Tack på förhand!
Rapportera
Hej!
RapporteraNär vi har hemmamatch, så behöver 4 föräldrar hjälpa till med tältet både upp och ner, samt att man mer än gärna får hjälpa till att bära bord, tält och dylikt till förrådet efter!
Bra kämpat idag tjejer, kanonkul att se er lira idag!
//Daniel
Rapportera