Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF F-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF F-16.
F-16
Följ oss för uppdateringar
Hej,
så är vi äntligen igång med träningarna efter välförtjänt uppehåll över jul och nyår. Vi fokuserar mycket på bollkontroll och repeterar många övningar för att skapa kontinuitet inför spelformen 5 mot 5. Vi vill att tjejerna ska få möjlighet att bli trygga i bollkontroll och med det få en glädje i allt vi gör på träningarna.
Vi behöver ibland lyfta inställning och attityd på träningar. Vi förstår att vissa tjejer tycker det är jättekul att träffa sina kompisar men vi är också på träningarna för att spela fotboll, och attityd och inställning får inte ta över övningarna och hindra andra spelare från att utöva övningarna fullt ut. Prata gärna med era barn om att man visst får ha roligt på träningarna men att syftet ändå är träna fotboll och inte "flamsa" runt med sina vänner. Det är viktigt att alla respekterar varandra och lyssnar på tränarna.
Vi vill också påminna om några saker inför träningar och kallelser:
- Håret ska vara uppsatt.
- Örhängen ska vara tejpade eller inga örhängen alls.
- För alla anmälningsutskick gäller att om man inte svarar ser vi det som att man tackar nej. Vi planerar grupp- och lagindelningen, träningsuppslägg och antal ledare utifrån hur många som tackar ja.
- Meddela alltid oss ledare, gärna via gästboken på laget.se, om ni behöver ändra ert svar efter att anmälningstiden har passerat.
Om ni känner någon som vill börja provträna med laget, vänligen be föräldrarna kontakta någon av oss i ledarstaben så vi kan knyta kontakt med dem och vara förberedda på att det kommer nya spelare.
Som vanligt, om ni har frågor eller undrar något så är det bara att höra av sig till oss ledare.
Hälsningar
Ledarna F-16
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera