Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF Division 2 Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF Division 2 Dam.
Division 2 Dam
Följ oss för uppdateringar
Dagens match mot Upsala IF slutar 3-1 till våra damer och det var en välförtjänt seger på Iver Arena. Som det ofta blir i träningsmatcher så var det många byten, nya positioner och perioder med varierande tempo. I det stora hela var det däremot tydligt vilket av lagen som kontrollerade matchen.
- Vi gör många saker bra idag och vissa perioder av matchen är jag väldigt nöjd med. Vi saknar däremot lite tålamod och värderar fel och känslan är att vi har ännu mer att ge. Vi hade många tillfällen där vi borde utökat vår ledning och vi kan jobba smartare för att skapa bättre förutsättningar för kollektivet ibland, säger Mathias Hansson.
Men huvudtränaren poängterar att han ser matchen som ett steg framåt.
- Det finns mycket att bygga vidare på och finslipa på till nästa match. Det är viktigt att tjejerna går hem nöjda idag och känner att de faktiskt gjorde väldigt mycket rätt och att vi bygger upp en trygghet i vårt arbetssätt, fortsätter Mathias.
Nästa match blir också säsongens första bortamatch mot Rynninge i Örebro. På lördag åker damerna dit och förhoppningsvis fortsätter man ta sina steg framåt även då.
För dagen tackar vi motståndarna, domarna och åskådarna som var på plats. Som alltid tackar vi även våra sponsorer för deras stora och betydelsefulla stöd!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera