Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gideonsbergs IF Division 2 Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gideonsbergs IF Division 2 Dam.
Division 2 Dam
Följ oss för uppdateringar
Matchen mot serieledarna Töcksfors blev en jämn historia, där vi tyvärr fick jobba hela matchen i lite uppförsbacke och lyckades inte riktigt komma ikapp.
Matchen startar i ett högt tempo och vi kommer lite fel i positioner. Vi kommer inte riktigt in i pressen som vi vill. Efter 5 minuter drar en Töcksforsspelare iväg ett skott från 40 meter och bollen seglar in i mål. Historien upprepar sig, vi kommer så väl ihåg vårens match med ett 2-0 underläge efter 7 minuter. Vi repar oss efterhand och i mitten på halvleken tar vi över. Kombinationerna sitter lite bättre och det är mer spel på Töcksforsplanhalva. 1-0 underläge i paus men en bra känsla inför andra halvlek.
Andra halvlek startar och efter 3 minuter händer det som man ju kan tycka ska vara omöjligt. Töcksfors gör 2-0. Vi har åkt på två riktigt snöpliga mål och uppförsbacken blir lite brantare. Vi kan vara kristiska och fundera på hur dessa mål kommer till men måste också berömma dessa unga tjejer, hur dom än en gång tar över matchen, trots bakslaget. Töcksfors kroknar rejält och sista 15 har vi ett stort övertag. Izza får en passning in mellan mittbackarna, drar på ett skott som går ribba in. Målet döms enligt oss felaktigt bort men den assisterande tyckte annat denna gång. Vi trycker ner Töcksfors backlinje och testar lite skott från spelyta två men får ingen fullträff. Efter ett antal hörnor slår Darja en mycket bra hörna som Izza nickar i mål vid bortre stolpen efter 85 minuter. Matchen slutar 2-1. En jämn match där siffrorna lika gärna kunde varit omvända. Man måste konstatera att Töcksfors är ett stabilt och välorganiserat lag där alla gör ett uppoffrande jobb. Dom har ett antal spelare med kvalitéer som sticker ut. Vi kanske tycker att våra spelare inte idag kommer upp i sina topprestationer men man måste då också ta i beaktande att det är ett mycket bra lag vi möter.
Glädjande att Maria Fjellman blev spelklar och var med och gjorde sin första match. Hon gör det riktigt bra och kommer att bli värdefull för oss framöver. Det är många matcher kvar och vi tar nya tag.
Kristian
| Träning | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 27 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 17:30 |
| Stallarholmens SK (hemma) | 30 maj, 15:45 |
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| 22 maj | Domarlistor 2026 |
| 12 maj | ALLA GRÄSPLANER AVSTÄNGDA IDAG TISDAG 12/5 |
| 29 apr | Planschema Våren 2026 |
| 28 apr | Big Mac Mini Cup 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera