Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gränna AIS FO Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gränna AIS FO Herr.
FO Herr
Följ oss för uppdateringar
Gränna möter serietvåan Malmbäck (ännu ett av dessa nedläggningshotade Smålandssamhällen jag aldrig besökt tidigare), mest känt för att Expressens nyhetschef Daniel Lagerqvist samt Frasses mamma härstammar härifrån, och där man har Läckö Cola från Hellekis bryggeri i kiosken. Det är underbart sommarväder med över tjugo grader varmt, vindstilla med solen rakt in i spelarbåsen och en ljudtortyr som sänder ut allt mellan Tom Robinson Band och dansbandsmusik på smärtgränsnivå. Man har tagit upp den första färskpotatisen på planen veckan innan, och vält över tuvorna igen.
En avstängd Adnan (Rajala är inte ledig i kväll) drar instruktionerna före match, och de är samma som inför Visingsömatchen – laget ska backa tillbaka till mittlinjen och jobba hårt i nittio minuter. Gränna har Ludde i mål bakom Fast/Simon/Boberg/Niclas, med Pontus/Will/Vilhelm på mittfältet, Fille och Erik på kanterna samt Johan på topp. Jimmie, Davve, Joel och Nizar startar på bänken.
Som väntat trycker Malmbäck ner Gränna från start och kommer nästan igenom ett par gånger i mitten, men Boberg avvärjer. De får sitt första gula kort när Fille blir kapad i den tolfte minuten, och skapar den första farligheten strax efter på en hörna. Den går till ett långt inkast som studsar parallellt med mållinjen, och Ludde och backarna kan inte riktigt enas om vem som ska plocka bollen. Ett andra gult för Malmbäck kommer några minuter senare. En av få Grännachanser kommer efter tjugo minuter när Erik slår en frispark i perfekt Erikläge, men den här gången drar han bollen rakt i muren. Den bästa chansen för Malmbäck kommer efter en knapp halvtimma, också på frispark, och den skjuts stenhårt vid sidan av muren, men Ludde ligger i luften och räddar. Tempot är långsamt, med ett kompakt Gränna som väntar in Malmbäcks anfallsförsök. Det är svårt att slå två passningar i följd på den bedrövliga planen, och vi börjar förstå varför det gjorts så få mål hittills i Malmbäcks hemmamatcher. Med några minuter kvar går solen i moln och knotten kommer fram, och Joel byter med Will.
Det luktar en typisk 0 – 0 match i paus. Malmbäck har ett bollinnehav på kanske 80 procent och har ett par riktigt tekniska lirare, som nr 20 Liridon Sylejmani, och är lite hetare än Grännaspelarna över lag och vinner både fler närkamper och andrabollar. Adnan tycker att Grännaspelarna är lite för snälla och går inte in hundraprocentigt i matchen, och menar att det trots allt finns några gröna ytor med gräs på den planhalva som Gränna ska anfalla mot i den andra halvleken.
Domaren delar ut ett gult kort till Malmbäck och ett till Niclas i inledningen av den andra halvleken, och så stuvar Gränna om en del i laget. Erik går in centralt, och Davve går in och tar Eriks ytterplats, varpå Fast kliver av. Det ger lite effekt på en gång – Erik hittar en fri Fille i hörnet av straffområdet, men backen hinner just dit för att styra skottet till hörna. Erik slår den till Boberg som nickar just utanför via en back, och när den andra hörnan nickas ner av en back är Boberg där på nytt och slår en behärskad och låg bicycleta som målvakten gör en fantastisk enhandsräddning på! Will byter med Pontus, och nu är det Gränna som har mer boll och trycker på. En kontring i minut tjugo går via Johan till Fille och tillbaka till Johan som skjuter via en back till hörna, och här slår Erik hörnan till en fri Johan vid den bortre stolpen, men han får ingen träff på bollen. I stället tar Malmbäck ledningen ett par minuter senare. Ett inlägg från högerkanten hamnar vid kortlinjen, deras vf håller undan för Fast och Fille och spelar tillbaka till en spelare (vänsterbacken, tror jag) som kommer bakifrån och slår ett inlägg mot Luddes bortre stolpe, och där kommer en lång mittback och nickar in 1 – 0 i krysset. Inte ofta man ser två backar bakom ett mål! Balkandelen av Malmbäcks hejaklack smäller i glädjeyran av två kraftiga knallskott bakom läktaren, och det blir en stunds avbrott. Domaren kommer fram och meddelar att det blir en rapport till förbundet, och att om ännu fler knallskott bränns av, kommer han att stoppa matchen, vilket meddelas vidare till klacken av ett par hemmaspelare.
Gränna går ner på trebackslinje och byter Nizar mot Erik, och lyfter upp Boberg på offensiv mittfältsposition så att han kan nickskarva bollarna vidare uppåt, och det lyckas han med direkt då han når en fri Johan, som drar skottet högt över. Spelet öppnar upp sig de sista minuterna då Gränna satsar framåt mot ett lite nervöst Malmbäck som vill ha tre poäng med sig i toppstriden. Malmbäck får en frispark i hörnet av straffområdet med tre minuter kvar, och vi får se en udda variant – en hård tåpaj utanför. Gränna lyfter upp hela laget, och med minuten kvar kommer Nizar igenom på kanten, och drar iväg ett stenhårt inlägg som Boberg sätter dit skallen på, men bollen går just utanför stolpen. Matchen avslutas med ett tungt Malmbäcksskott på frispark som Ludde räddar.
Inte så mycket att säga om förlusten, Malmbäck var storvuxna, tekniska och bra och dominerade helt under den första halvleken, och Grännas kortpassningsspel gick inte att genomföra på den potatisåker vi fick som underlag - enligt spelarna den sämsta planen de någonsin spelat på. Beröm framför allt till nr 20 Liridon Sylejmani i Malmbäck som inte bara hotade framåt utan jobbade kopiöst bakåt de gånger han förlorade bollen, och till Boberg i Gränna. En bra domarinsats också, även om Grännaspelarna tyckte att han kunde blåst mer för sparkar på hälarna.
På väg hem, mellan Tenhult och Huskvarna, och långt över hastighetsgränsen, blir vi omkörda av något som ser ut som ett suddigt blått streck - Ludde. Var finns polisen när man behöver den?
Nu får vi se om Gränna har fullt manskap till nästa match, då vi närmar oss häckningssäsongen för studenter. Till sist - ett stort tack till Will Tsilkas (som gör sin sista match för Gränna) för de här tre åren, och som snart återvänder till Kanada efter studenten! / Martti
| Bodafors SK (borta) | 19 maj, 19:00 |
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Forserums IF (hemma) | 28 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 18:30 |
| IFK Öxnehaga (borta) | 2 jun, 19:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera