Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gränna AIS FO Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gränna AIS FO Herr.
FO Herr
Följ oss för uppdateringar
Gränna möter serietvåan Höreda på bortaplan i den tredje serieomgången. Höreda består av en liten samling hus några kilometer sydväst om Eksjö plus kyrka och fotbollsplan, men man har faktiskt tagit över rollen som den Eksjöklubb som ligger högst upp i fotbollen, nu när Eksjö halkat ner i division 6. Och de har koll på sin historia – i matchprogrammet kan vi läsa att Höreda och Gränna mötts fyra gånger, 1988 samt 2003, och att lagen har två vinster var (Örserums tränare Christian Hansen nätade för Gränna 2003). Roligt att läsa om!
Gränna ställer upp med ett decimerat lag då folk är borta pga studier, jobb, skada och familjeskäl, och dessutom står vattenflaskorna bortglömda i bagaget på Rajalas andra bil, som står på verkstad. Höreda är snälla och lånar ut vattenflaskor! Vi ser dessutom att samma domare som dömde matchen mot Beduinerna, är på plats. Ingen hälsar i detta lite frostiga möte. Vädret är lika svinkallt (det har snöat under natten) och Gränna har motvind längs planen.
Gränna startar med Marcus i mål bakom Ludde/Simon/Boberg/Alex, med Adnan/Vilhelm/Erik på mittfältet samt Davve/Nizar/Hamza framåt. Fast, Jimmie och Rasmus Imland (med som sista alternativ med tanke på hans knä) startar på bänken. Rajala gör en liten ändring i positionerna, och tänker att Davve och Hamza ska ligga betydligt lägre ner i planen när motståndarna har bollen.
Det håller på att gå illa på en gång. En rak boll i mitten touchar en Grännaspelare och Höredas center kommer fri med Marcus, men han går ut och räddar. Planen är hård och gropig, och bollen studsar lite hur den vill, vilket gör att det är oerhört svårt att hitta rätt med passningar längs gräset. Flera spelare halkar dessutom omkull, alldeles på egen hand. Höreda kommer oftast på sin vänsterkant och sätter Ludde på prov med två man. I den sjunde minuten kommer de igenom in i straffområdet, men Boberg räddar situationen med en lång glidtackling som sitter perfekt på bollen, och den gillas till och med av Höredabänken som mumlar uppskattande. Nästa vassa chans kommer i minut 13 när HGIF slår en lång, svepande diagonalpassning och deras hf smiter in bakom Grännas backlinje och direktskjuter, men Marcus räddar.
Gränna blir ordentligt nertryckta på egen planhalva, men tar ledningen i den sextonde minuten. Erik vänder spelet från höger till vänster, Hamza klackar bollen till Adnan som går framåt och blir fälld i hörnet av straffområdet, med straff som följd. Hamza har nog inte förstått Rajalas genomgång före match och vill ta straffen, men Erik som inte är en blyg viol, ger sig inte utan plockar åt sig bollen, låter målvakten gå åt höger och lägger enkelt in 0 – 1 till vänster. Höreda fortsätter att framför allt pressa på Grännas högerkant och skapar ett par halvchanser, farligast på en lång frispark som nickas och som Marcus med möda tippar till hörna. Adnan kommer sent in i en situation och fäller motståndaren och får ett gult kort.
Domaren, som jag klankade på ordentligt i Beduinmatchen, håller nu en betydligt högre nivå och blåser både för förseelser och delar ut gula kort (alla välförtjänta i mina ögon). Halvleken fortsätter mot sitt slut med att lagen mest tappar boll till varandra utan att kunna skapa några chanser att tala om. Mycket kamp och hårda närkamper, och domaren kunde faktiskt blåst mer, åt båda hållen. Jag tycker att Höreda gör en betydligt bättre halvlek än Gränna, som inte alls får igång sitt passningsspel på den dåliga planen.
Gränna startar den andra halvleken med medvind, och matchen ändrar karaktär helt när Gränna börjar trycka på. Hamza blir kapad i den tredje minuten och det ger gult kort till HGIF, och fem minuter senare slår Adnan ett långt inlägg som touchas av en back, strax utanför stolpen, till hörna. Farligt! Jimmie byter med Nizar efter en knapp kvart, och nästa gula kort går också till HGIF när Alex blir kapad. Jimmie får nästa chans när Gränna kontrar via Davve som hittar Jimmie just innanför straffområdet, varpå Jimmie snurrar runt och skjuter i famnen på målvakten. Här hade nog ett bättre alternativ varit att droppa bollen på en rättvänd Erik som kommer rusande bakom. I nästa anfall samarbetar Adnan och Hamza snyggt på kanten, och Adnan avslutar med ett inlägg som Jimmie rusar fram på, men stöter bollen på volley just över ribban. Bara ett par minuter senare når Marcus Jimmie med en jätteutspark som Jimmie tar ner som en våtservett på fotbladet och hittar Davve i luckan mellan backarna, men just när Davve löper sig fri studsar bollen och chansen försvinner.
Adnan går hårt uppvaktad förbi fyra man inåt i planen och blir fälld med frispark i perfekt läge som påföljd. Hamza är sugen på att lägga den, men Erik som är utsedd som frisparksskytt tar bollen och med två stegs ansats knorrar bollen över muren och upp i det första krysset! Matchens delikatess! Hamza får ett lite udda gult kort ett par minuter senare. I samband med en närkamp på kanten uttrycker han sig olämpligt, på arabiska (Hamza är från Marocko), vilket den arabiskkunnige linjedomaren uppfattar och förstår, och han tillkallar domarens uppmärksamhet. Kortet är säkert välförtjänt, men jag filosoferar lite över om man får säga otillbörliga saker på eller vid sidan av en fotbollsplan på ett språk som ingen annan som är i närheten förstår? Jag har en förhållandevis rik finsk och rysk vokabulär att tillgå, som borde vara säker att använda på våra breddgrader, och som jag borde lära ut till laget.
Men, direkt efter målet börjar Höreda trycka på och släpper handbromsen och går ner på en trebackslinje, och Gränna sjunker ner i knät på Marcus. Med kvarten kvar byter Fast med Hamza som har problem med sitt ena ben, och Simon åker på ett gult kort för en fällning. Höreda matar in inlägg i straffområdet, och med tio minuter kvar får de utdelning. En boll som först ser ut att gå ut över kortlinjen åker tillbaka in mot straffpunkten, och när Gränna inte kan rensa bort bollen får Höreda först på ett stenhårt skott i insidan av stolpen, och sedan sätter Lukas Hjalmarsson in returen i öppet mål. Bara två minuter senare kommer ett nytt inlägg från samma kant, och Marcus missbedömer läget och går ut men fastnar på spelare, och på nytt är det Lukas Hjalmarsson som snyggt hänger i luften och nickar in 2 – 2 i det övergivna målet. Båda målen blir nog till pga för dålig press på bollhållaren som kan få slå inlägget i lugn och ro.
Ludde och en Höredaspelare får var sitt kort under det som återstår, och även om HGIF kanske vill vinna mest, är det två skärrade lag som absolut inte vill förlora, och jag tror nog att båda lagen är nöjda när signalen går.
Mest kamp och inte mycket skönspel på den dåliga planen. HGIF var det klart bästa laget vi mött så här långt, både kraft, vilja och teknik. Lite plus till Vilhelm och Adnan, vilka båda slet oerhört, samt till Eriks frisparksmål. Roligt också att se att domaren lyfte sig så mycket från den förra matchen. / Martti
| Träning | 25 maj, 18:30 |
| Forserums IF (hemma) | 28 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 18:30 |
| IFK Öxnehaga (borta) | 2 jun, 19:30 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera