Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Gränna AIS FO Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Gränna AIS FO Herr.
FO Herr
Följ oss för uppdateringar
Seriepremiär mot Frinnaryd på bortaplan i ett otroligt väder, på en tyvärr ojämn gräsplan. Det är första besöket i Frinnaryd för min del, och jag tycker att de har en fin anläggning med t.o.m pingisbord i bortalagets omklädningsrum!
Vadsten, som kommer från ett fattigt hem med många syskon, har stimmat i bilen om hur han ska försöka laga sin trasiga fotbollsko med tejp och fönsterkitt (!), men väl framme visar det sig att han fått med en flaska med trälim i stället. Numret till Soc, någon?
Gränna startar med Markus i mål bakom Vilhelm/Ludde/Niclas/Jorik, med Boberg som defensiv mitt bakom Vadsten/Pontus/Joel/Erik samt med Olle på topp. Fille, Simon och Jimmie börjar på bänken.
Frinnaryd börjar lite i mental nerförsbacke, då deras nr. 11 just före avspark kommer på att han glömt ta på sig benskydden, och lubbar tillbaka till omklädningsrummet. Kortaste inhoppet någonsin? Det är Gränna som börjar klart bäst och trycker tillbaka Frinnaryd, och mycket av spelet går via Vadsten på hans högerkant. Vi hör snart att Frinnaryds vänsterback lystrar till namnet John, då han får mycket att göra och får mängder av tillrop om att ”bara stå still”, och hålla undan Vadsten från skottläge. Några gånger går John lite längre och drar då på sig frisparkar, t.ex i den fjärde minuten då Vadsten får ett perfekt läge för sin vänster. Han drar frisparken hårt och inåtskruvat förbi muren, klockrent i stolpen. Det dröjer till nio minuter innan Frinnaryd kan komma över på Grännas planhalva i ett längre anfall och nagla fast bollen. Anfallet avslutas med en frispark från kanten som går rakt förbi tre, fyra Grännaspelare, och trycks in till 1 – 0 från nära håll. Direkt efter avspark rinner Joel igenom i mitten, men fastnar på målvakten. Sedan fortsätter Gränna att hålla boll och försöka ta sig igenom, men Frinnaryd backar långt tillbaka och försöker anfalla med snabba kontringar via sin högerforward (mycket bra hela matchen igenom) och center som ligger och lurar bakom Ludde och Niclas. Och så här håller det på halvleken igenom, med en konstant Grännapress och ett tätt Frinnarydsförsvar. Fille går in i stället för Joel som knutit skorna för hårt. Det är väl ändå lite charmigt med alla dessa små personliga misstag som görs i division 6? Med fem minuter kvar utökar motståndarna till 2 – 0 på ett snöpligt sätt. En långboll dalar ner mot Grännas mittförsvar, och när Ludde nickar tillbaka till sin målvakt, så har Markus lämnat målet och är på väg ut att plocka höjdbollen, så nicken går i en vacker båge in i mål. Här måste Markus ropa! Naturligtvis är det knäckande för laget att ha ett bollinnehav på kanske 70 %, släppa till en halv chans bakåt under en halvlek och ligga under med två mål!
Jim gör några ändringar i pausen, bl.a Simon går in som vänsterback och Jimmie går in som högerytter. John får en lugnare andra halvlek då Vadsten flyttas in i mitten. Frinnaryd har fått självförtroende och har betydligt mer boll i början på den andra halvleken, men det är ändå Gränna som reducerar efter sju minuter. Boberg nickskarvar bollen till Olle vilken passar till Vadsten, och Vadsten sätter ut hockeyröven och tråcklar sig in i straffområdet och sätter bollen hårt och högt i nät. Gränna skapar ett par halvchanser, men spelet är nu betydligt mer utjämnat. Med tjugo minuter kvar får vi se idrottshistoria skapas. Förmodligen för första gången någonsin, får en fotbollsmålvakt kramp (Frinnaryds) varpå Vadsten lägger sig och sympatikrampar. Målvakten ligger länge och får behandling, men kan till sist sakta linka av mot bänken. Efter en lång paus kommer matchen igång, men nu är det många slarviga passningar och mycket bolltapp från båda lagen. Vadsten hålls tufft och hårt av den duktige, långe mittbacken (han som inte behöver pannband någon mer gång i livet) och kan inte skapa några fler farligheter. Efter tio minuters vila byter Frinnaryd tillbaka målvakten, och den lilla chans som fanns för Gränna att hitta på något mot en orutinerad utespelare i målet, är borta. Med fem minuter kvar går Gränna ner på en trebackslinje och trycker på, men det blir mycket höjdbollar framåt som Frinnaryd rensar tillbaka. Det sista som händer är att Frinnaryd får en frispark vid mittlinjen, och när alla väntar sig en lyftning inåt mitten där ett gäng står färdiga att rusa, slås frisparken smart, rakt och lågt längs gräset till den snabbe nr 13, som springer ifrån Grännaförsvaret och skjuter via händerna på Markus till 3 – 1.
Snöplig förlust, med tanke på bollinnehavet, men Gränna lyckas inte ta sig igenom Frinnaryds kompakta handbollsförsvar. Vadsten var bäst på plan, följd av Frinnaryds nr 13. / Martti
| Forserums IF (hemma) | 28 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 18:30 |
| IFK Öxnehaga (borta) | 2 jun, 19:30 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Frinnaryds IF (hemma) | 11 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera