Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Byttorps IF F2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Byttorps IF F2014.
F2014
Följ oss för uppdateringar
Tack till er som kom på föräldramötet idag. Vi har sammanställt lite anteckningar från mötet.
Lagindelning
Kommande säsong kommer tre årskullar tjejer att träna ihop. De som är födda 2009, 2010 och 2011. Tjejer födda 2009 skulle egentligen vara i lag med dem födda 2008. Men eftersom det inte finns några så blir 2009-tjejerna själva och då har de erbjudits att träna med 2010/2011. Det är närmare 30 st tjejer just nu på laget.se från dessa årskullar. Om alla kommer och vill vara med vet vi ännu inte. Utesäsongen har ju precis börjat.
Träningar
Just nu tränar vi tisdagar 17:30 – 18:30. I slutet av april kommer vi börja träna även torsdagar 17:30. Vi har då träningstid tisdagar och torsdagar 17:30-19:00 men det är möjligt att vi kör den tiden en dag och 18:00-19:00 en dag. Vi får återkomma kring detta. Just nu är det tisdagar 17:30 – 18:30!
Seriespel
Seriespelet börjar i maj. Matchtider läggs ut på lager.se. Vi har idag två lag anmälda till seriespel. Ett för 2009 och ett för 2010/2011. Vi tänker att 2009 får ta hjälp av tjejer född 2010 för att fylla ut laget. Beroende på läget med Covid-19 kan det bli så att tjejerna får ha ett matchställ hemma och byta om samt duscha hemma.
Ledarsituationen
Idag har laget en tränare/ledare och det är alldeles för lite. Det behövs fler. Rekommendationen är tre ledare för vårt lag, 1 ledare per 10 barn. För att det ska vara möjligt med två serielag krävs fler ledare. Sofia kommer ansvara för lagets matcher i serien för 2010/2011. Någon behöver ta ansvar för lagets matcher i serien med tjejer födda 2009. Vem vill och kan? Det behöver också finnas fler tränare som kan hjälpas åt med att förbereda och hålla i träningarna. Vem vill och kan hjälpa till?
Åtaganden
Lagen i Byttorps IF har åtaganden varje år det är Bingolottoförsäljning, kioskverksamhet, Tipspromenad, Bra Kompisturneringen, Speedfika. Administratörerna för laget (Linda & Karin) schemalägger arbetsuppgifter för alla. Kan man inte får man byta med någon annan i laget. Administratörerna kan inte ordna ersättare. Tränare tilldelas inte några arbetsuppgifter eftersom engagemanget redan är så stort och detta blir därför för övriga familjer att lösa.
Lagaktivitet
Vi hoppas längre fram i år att vi ska kunna hitta på lagaktiviteter med tjejerna. Just nu med Covid-19 är det inte aktuellt men förhoppningsvis längre fram. Vi har pratat om att titta på någon match som äldre tjejer spelar, lite taktiksnack och kanske något dagläger. Vi får se. Har ni tips eller idéer, säg till.
Föräldrar
Föräldraengagemang behövs även utöver att vara tränare/ledare. Tjejerna är inte större än att de emellanåt behöver en del hjälp med allt från att knyta skor till att leta efter hårbandet som föll av eller få lite tröst när de gjort sig illa. Kom gärna med ditt barn till träning, var kvar ibland (räkna inte alltid med att någon annan förälder finns där och tar hand om ditt barn), sätt på dig träningsskorna någon gång ibland och fråga Sofia vad du kan hjälp till med under träningen. Se fotbollsträningarna som en möjlighet att få vara med ditt barn och hennes kompisar och se dem utvecklas och inte enbart som en möjlighet till egentid. Det är vi tillsammans som skapar möjligheterna för barnen att spela fotboll, få nya kompisar och uppleva hur det är att vara en del av ett lag.
När det är matcher behövs det också hjälp. Det kan handla om att ta emot motståndarlaget och visa dem till rätt omklädningsrum och rätt plan. Det är tacksamt med mammor som kan hjälpa till i omklädningsrummet. Det behövs föräldrar som kan hjälp till med att sköta byten då det ofta är många tjejer vid sidan av planen. De föräldrar som inte hjälper till vid matcher får gärna vara glada supportrar som hejar på laget. Med fördel kan man då stå på den sidan av planen som inte tjejerna är på.
| Träning | 6 okt, 17:30 |
| Träning | 8 okt, 17:30 |
| Träning | 13 okt, 17:30 |
| Träning | 15 okt, 17:30 |
| Jubileumscupen + säsongsavslutning | 17 okt, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera