Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Byttorps IF Handboll F11/F12 (2014/2013)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Byttorps IF Handboll F11/F12 (2014/2013).
Handboll F11/F12 (2014/2013)
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Nu återstår två tillfällen före jul då vi spelar hemmamatcher (30/11 spelar F12 och 21/12 spelar F11). I anslag från 7/10 framgår när man som förälder förväntas vara med och hjälpa till. Vi vet att några har bytt tillfällen med varandra och hoppas att ni har koll på vad ni bestämt. :) Inför våren kommer ett nytt schema, men redan nu kan ni i kalendern här på Laget.se se när våra matcher är förlagda.
Senast uppkom lite frågor och några är nya så här kommer en sammanställning av vad respektive uppgift innebär författat av ansvariga i föreningen. Ni kan själva fördela vem som gör vad. När F12 spelar matcher krävs minst en utbildad funktionär och vi har flera föräldrar som gått utbildningen. Vi har framfört önskemål om att testa på att sitta i sekretariat i samband med träning/träningsmatch då vi vet att utbildningen är väldigt teoretisk och saknar praktisk tillämpning. Av den anledningen kan nog uppdraget uppfattas som svårare än vad det i själva verket är.
Kisok
De som är ansvariga för kiosken bör vara på plats ca 1 timme innan matchstart (det räcker att komma i samband med att vi samlar våra spelare), såvida inte det är hemma match innan ert lag, då står kiosken redan framme. Detta kan era ledare hjälpa till att kolla.
Kiosken ställer vi upp mitt emot trappan upp till läktaren, precis vid ingången till hallen
I bollförrådet finns det skåp, kyl och frys, det står KIOSK på de skåpen som man behöver in i om man är ansvarig för kiosken. Era ledare har koden till hänglåsen.
I dessa skåp finns det som behövs för att färdigställa kiosken.
I frysen kommer det finnas färdiga toast, samt korv och korvbröd. Det finns även kylplattor att ställa mjölk/dricka på.
Ta fram soppåse och pantboxar (Står i boll-förrådet)
Korv med bröd:
I år kommer vi även ha tillgång att sälja korv med bröd och kommer ha ett kärl för varmkorv uppe i hallen. Häll vatten i kärlet, sätt på värmen och lägg i korven. Kärlet står i bollförrådet. När man är klar med kiosken behöver man diska ur denna med diskmedel och diskborste (görs enklast i duscharna)
Ta fram:
Bord
Prislista/Swishlapp
Kaffebryggare (Vatten får man hämta inne på toaletterna i omklädningsrummen) Vi har vattendunk som man kan fylla i.
Kaffe/Kaffefilter
Kaffetermos
Toastjärn
Koppar
Tallrikar
Skedar
Socker
Mjölk (finns i kylen)
Färdiga toast (finns i frysen)
Knäcke-sandwichar
Riskakor
Proteinbars
Festis
Dricka
Drickyoghurt (finns i kylen)
Godis, snacks
När kiosken stänger
Håll kiosken öppen till bortalaget har gått hem
Bär in och ställ tillbaka allt på sin plats. Se bilder i skåpen vart grejerna ska stå
om man inte kommer ihåg
Överblivna toast (ej grillade) läggs tillbaka i frysen.
Kylvaror ställs tillbaka i kylskåpet.
Torka av bordet och ställ in det i förrådet.
Skölj ur kaffetermosar och kannor, samt korvkärl (enklast i duschen).
Eventuell disk läggs i den grå lådan märkt ”disk” i skåpet. Kansliet hämtar
och diskar senare.
Ta in pantboxarna.
Släng sopor och papp på baksidan av hallen, vid ålderdomshemmet.
Domare får en toast/korv och en dricka/festis gratis i kiosken. (Ej godis,chips,proteinbars)
Ledare (hemma- och bortalag) , funktionärer, kioskansvariga och matchvärdar får gratis kaffe i kiosken
Vid frågor gällande kisok, kontakta Therese Larsson: 0735-298835
Matchvärd
Matchvärd ser till att allt flyter på smidigt när gästande lag anländer tex vilket omklädningsrum gäller, vart ska publiken sitta, vart hittar man toaletter etc. Matchvärdens roll är för att säkerställa en trygg miljö i hallen och på läktaren.
Matchvärden sammankallar också till #schysstmatch 5 min innan matchstart. Medverkande skall vara domare, sekretariatet och en ledare från varje lag och syftet är att snabbt påminna varandra om att att det ska var en trygg matchmiljö för alla inblandade. Påminn gärna om att i Byttorp har vi ungdomsdomare, de vuxna är ledarna, matchvärd och funktionärerna.
Tänk på att...
... barnen spelar
... domaren dömer
... ledarna coachar
och publiken hejar
Sekretariatet (Funktionärer)
I sekretariatet sitter funktionärerna - en tidtagare och en sekreterare som sköter EMP (elektroniskt matchprotokoll. Systemet för EMP heter Profixio och styrelsen erbjuder utbildning för föräldrar gällande funktionärsrollen och Profixio. Nytt från i år är att man skall ha ett eget inlogg i systemet och detta får man när man gått ett utbildningstillfälle. Detta gäller för U12 och uppåt. I övrigt har funktionärerna en stöttande roll till domaren/domarna.
För de yngre lagen behövs enbart en i sekretariatet som sköter klockan och stöttar domaren/domarna.
Vid eventuella frågor gällande sekretariatet kontakta Marie Hjärne på 0736-326332.
Har ni frågor kan förhoppningsvis också vi ledare hjälpa till att besvara dem.
Väl mötta i Hestrahallen!
Tack för info! Jag kan vara i kiosken på söndag. Kul om vi kan vara två så man kan hinna kolla lite på matcherna😊
RapporteraRapportera
Jag kommer också stå i kiosken så du blir inte ensam Linda😀.
RapporteraRapportera
Perfekt Helena, då kör vi😀
RapporteraRapportera
Fint Linda och Helena! Det är nog inget lag som har match före oss på söndag, så kiosk kommer sannolikt behövas ställas fram (vi meddelar om det blir andra bud), men efteråt kan ni låta kiosken stå kvar för då tar F13 över.
RapporteraRapportera
Hej! Om någon kan hjälpa mig med att stå matchvärd andra omgången är jag tacksam! Jag kommer ha bebisen med mig och behöver därför åka hem en stund emellan.
RapporteraRapportera