Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bengtsfors IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bengtsfors IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Axel, axel, Du är kvick och spänstig, vinner de första fem, men sen kommer ja med mina kraftfulla löpsteg och sen ser du ryggen. See you.
Rapportera
Är på Ge, härligt oh kolla in mitt nya löpsteg på träningen i morn. Ja säger bara uj,uj. See you
Rapportera
Till intresserad: Skriv ut ditt namn och göm dig inte bakom något diffust.
Du har åsikter och sådana är välkomna i föreningen. Alla som drar verksamheten framåt är bra positivt.
Jag lovar att göra allt för att du blir en aktör i föreningen inför 2010 och även framledes.
Eftersom det raljeras lite om engagemanget i Bengtsfors IF så vill jag bara ta ett litet exempel. Pelle Pellson säljer ett lottblock på 10 lotter. Pelle Pellsson kommer och redovisar dessa och får en klapp på axeln. Pelle Pellsson har gjort sitt och det är bra.
Innan lotteriet startades har många möten föregåtts. Vilka vinster skall vi ha? Vem går runt och gör upp vinsterna (varorna)?.
Vad kan butiken ge i rabatt på vinsterna?
Vem ansvarar för lotteriet?
Vem kontaktar tryckeriet om tryckning av dessa lotter?
Vem ser till att lottblocken kommer ut till lottförsäljarna?
Vem ser till att lottblocken kommer in och redovisas?
Vem ser till att redovisade slantar kommer in på lotterikontot.
Vem ser till att ordna dragning och kalla på lotterikontrollant?
Vem ser till att ordna tillstånd mot kommunen?
Vem ser till att redovisa dragningen på plats och i Dalslänningen?
Vem ser till att gå runt till butiker och betala för inhandlade vinstobjekt?
Vem ser till att kontakta berörda vinnare?
Vem ser till att vinnarna kommer och får sina vinster?
Ja, detta var bara ett litet ynkligt exempel från levande livet i en förening.
Även om Pelle Pellsson gjort sitt och känner sig stolt över sitt engagemang så ligger det mycket arbete både före och efter hans inslag i ovan redovisade exempel.
Det surras om träningsmatcher och annat som i och för sig har sin betydelse.
Jag kan dock beskriva vad vi i styrelsen håller på med.
Vi ordnar sponsorer och nu sittningar med dessa inför 2010.
Vi ordnar annonser i match programmet inför 2010. Vi ser till att alla aktivitetsbidrag både statligt om kommunal kommer in i rättan tid. Dock är bekymret att få in närvarolistor.
Vi ordnar sponsorer för att få bussen att ekonomiskt gå runt.
Vi säljer bingo-lotter för att få pengar till verksamheten.
Vi säljer julkalendrar för att få pengar till verksamheten.
Vi ordnar lotterier som nu senast Jubileumslotteriet BIF 90 år
Vi ser till att Långevi är en idrottsplats som fungerar trots sin ålderdom i avseende på byggnader.
Vi ser till att ekonomiska ansvaret tas och ger förutsättningar till en värdig verksamhet.
Vi ser till att en fin klubblokal och fastighet är i fullgott skick.
Vi sitter i förhandlingar med kommunen om ett förbättrat Långevi med nya omklädningsrum.
Vi ser till att olika arrangemang skapas typ TV-laget och annat.
Vi ser till att bjuda in alla sponsorer och arbetande föreningsmänniskor till årliga Julfester som ett tack för gångna året.
Vi ser till att medlemskort och årsberättelse kommer ut till våra medlemmar.
Vi ser till att följa upp statistik så alla inblandade får sina utmärkelser från Svenska Fotbollsförbundet, Dalslands Fotbollsförbund, Västsvenska Idrottsförbundet mm.
Mycket annat finns också på agendan men vi stannar där och hoppas att någon finner sig manad att inför årsmötet sluta upp och i verksamheten ta ett tag antigen i U-sektionen, F-sektionen eller styrelsen.
Bara att kontakta Mikael "Kullen" Karlsson, Anders "Kuva" Johansson eller Kjell " Långe Kjell" Johansson.
Väl mött den 19 februari på Årsmötet
Tråkia nyheter måste jag säga om att hela fem ur ungdomssektionen har sagt upp sig - och frågan som Björn ställer är befogad. "vart är vi på väg".
Men en misstänkt orsak borde vara att intresset från dessa ungdomsledare har slocknat och varför?.
Glädjande är dock att ett nyförvärv med rutin har tillkommit och som borde bli den ledargestalt som laget så väl behöver.
Tack för informationen om träninghsmatcherna, nu vet många med mig vilka lag man ska möta.
Det klagas på flera kanter om engagemang. Frågan är om vilka som vill visa detta. Man kan inte bara lita på gamla gubbar som är 60-70 år. Den yngre generationen får kliva fram och ta sitt ansvar. Det känns lite som alla sitter och passar och väntar på "någon annan". Vem är denne "någon annan"?
Fredagen den 19 februari är det årsmöte. Jag vet att flera av den "gamla" känner att yngre får kliva fram. Valberedningen har haft sina möten och kontaktat yngre alternativ men ännu så är det trögt. Vad jag har hört har fem i Ungdomssektionen sagt upp sig inför årsmötet. Frågan är då vart är vi på väg.
Alla som skriver här och har goda synpunkter, kliv fram och ta ett uppdrag och kom på årsmötet.
Intresset i föreningen är mycket större än vad som syns här....som tur är.. :-) .. Jag var lagledare ifjol och försökte att se till att det var liv på sidan genom att uppdatera här med bilder och nyheter hyfsat ofta. Inför denna säsong har jag frånsagt mig ledaruppdraget , men något ska jag försöka bidraga med här på hemsidan.
Rapportera
Lycka till i helgen!!
Rapportera