Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AIF Barrikaden Senior Herrar

Följ

Senior Herrar

Följ oss för uppdateringar
Följ
AIF Barrikaden
Fotboll
Senior Herrar

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 8 jan 2011 Henke

    Se upp för nydala

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 jan 2011 Palle #1 Ögren

    Jag kommer på måndag, men bara om jag får göra alla målen på träningen! :-)

    Rapportera

    Rapportera

  • 4 jan 2011 sosa

    Vada 6? Jag ar hemma om tre dagar...hehe

    Rapportera

    Rapportera

  • 4 jan 2011 Martin

    6..

    Rapportera

    Rapportera

  • 3 jan 2011 Martin

    7 dagar kvar...

    Rapportera

    Rapportera

  • 3 jan 2011 Mats

    Jag hoppas också att Barren har en liten hand med i spelet...

    http://www.sydsvenskan.se/malmo/article1343392/Trenden-brots---Seved-har-blivit-mycket-lugnare.html

    Rapportera

    Rapportera

  • 2 jan 2011 ahmed

    Detsamma bengt och mats och gott nytt år på alla andra

    Rapportera

    Rapportera

  • 31 dec 2010 Bengt

    Instämmer med föregående talare!

    Rapportera

    Rapportera

  • 31 dec 2010 Mats

    Gott nytt år till er alla!

    Rapportera

    Rapportera

  • 26 dec 2010 Bengt

    Referat från dagens andra match mot division 1-laget (!) FC Rosengård i Skånecupen idag.

    Samma lag som föregående match d.v.s. C-G i mål, Park, Micke och Martin backar och Florian, Johan och Kristoffer som anfallare.

    Vi hade tidigare sett FC Rosengård slå Türk Anadolu med 8-0 och C-G hade då tyckt sig notera att FCR:s målvakt visserligen deltog mycket i spelet men inte sköt så mycket själv.
    Det gjorde han i matchen mot oss. Efter bara drygt 30 sek drog han till med en riktig projektil stolpe-in uppe vid krysset från halva planen.

    Redan innan 2 minuter gått av matchen kvitterade vi. Deras målvakt var åter långt ute när de tappade bollen till Florian som kunde slå den i öppet mål. Vi fick inte långt därefter en ny jättechans efter slarv av dem på mittplan men missade den. Istället gick de direkt upp och gjorde 2-1. Det rann sedan iväg till slutresultatet 6-1 efter mål med ganska jämna mellanrum. Vid ställningen 4-1 stack vi emellan med ett verkligt långskott (en bra bit in på vår planhalva) av Kristoffer i stolpen sedan målvakten åter varit
    långt ute när de tappade bollen.

    Vi spelade även i denna match ett mycket bra positionsspel och låg tätt på dem vilket alltså också gav oss en del chanser. De hade faktiskt inte så väldigt mycket chanser utöver målen och nästan alla mål kom långt utifrån. Bara ett enda där de rullade upp oss och bara ett där vi slarvade bort bollen.

    Totalt sett en riktigt bra insats.

    Till sist: Bli inte förvånade om Torn tar hem hela cupen. De är grymma inomhus. De gjorde 26-1 på sina 3 gruppspelsmatcher och slog därefter ut FC Rosengård efter förlängning.

    Rapportera

    Rapportera