Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bodens BK HF Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bodens BK HF Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
I helgen är det den första stockholmsresan för herrlaget. Vi åker ner med en något annorlunda trupp än i vinstmatchen mot SGIF senast. Hannes Lindström in i truppen som målvakt igen. Mathias Sundberg in på H6. Erik Lundgren in på M6. Vi saknar alltså några spelare pga arbete/småskador/förkylning. Men jag bedömer att vi har ett bra lag att kriga med i helgen.
På lördag kl 16.00 står Vallentuna för motståndet i Vallentuna sporthall. VHK har tagit två poäng så här långt i serien och är ett riktigt kämpargäng. Förlust borta med endast en boll och oavgjort borta mot Sundsvall imponerar. De har flera lite äldre och rutinerade spelare som har rävar bakom öronen, så det blir till att tagga bakåt och trycka hårt framåt. Som vanligt blir det (med risk att bli tjatig) hårt jobb i 60 minuter. Vi har kämpat bra i hela matcher hela säsongen hittils och det finns ingen anledning att sluta med det.
På söndag möter vi Sollentuna kl 13.30 i Sollentuna sporthall. Sollentuna har inlett serien mycket bra med fem vinster och bara en förlust (borta mot seriesuveränen Enköping). Sollentuna är ett snabbt spelande lag som dessutom har spetskompetens i form av Falk Wahlström på V9 som är begåvad med ett skott som ingen annan i norrtvåan och dessutom är han riktigt bra på att stega. Så det gäller för oss att spela bra försvar och hålla nere de tekniska felen till ett minimum. Spela smart och kämpa! Till söndagsmatchen får vi hjälp av BBK´s stockholmssektion av Jesper Fält som går in i truppen.
Så välkomna alla exilbodensare i Stockholm och stötta de gröna kämparna i helgen. Övriga får följa utvecklingen på facebook på sidan Bodens BK handboll.
// Janne
| Träning | 5 jan, 14:00 |
| Träning | 8 jan, 20:00 |
| Gimonäs Umeå IF B (hemma) | 11 jan, 15:00 |
| Träning | 12 jan, 18:30 |
| Träning | 13 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera