Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bodens BK HF F16 - flickor födda 10/11
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bodens BK HF F16 - flickor födda 10/11.
F16 - flickor födda 10/11
Följ oss för uppdateringar
Nu är hösten här och det betyder att handbollssäsongen startar och vi hoppas att det är många tjejer som har längtat att få börja träna igen! Träningsstart blir på söndag den 9/9 kl 15-16 på Fria Emilia. Detta är vår fasta träningstid och plats.
Alla tjejer som är födda 2010 och 2011 tillhör denna säsong vårt lag, vilket är benämnt som F8 i förbundets spelschema. De tjejer som är födda 2012 och tidigare hänvisas till Handbollsskolan denna säsong. Håll koll på BBK:s sida för information om när Handbollsskolan börjar och vilka dagar och tider det gäller!
Innan vi startar upp handbollssäsongen hade jag önskat att alla ni som får denna information (dvs alla som spelade förra säsongen) svarar på följande frågor och skickar svaren till min mail senast den 24/8, anna.lifbom@boden.se. Skriv även gärna ert barns namn i mailet så att jag vet vem det gäller.
1. Kommer ditt barn att fortsätta spela handboll denna säsong?
2. Har du/ni som föräldrar möjlighet att ställa upp med att hjälpa till på/leda träningar? (Jag kommer att fortsätta att träna laget, men kommer att behöva hjälp av fler föräldrar).
3. Har du/ni som föräldrar möjlighet att ställa upp med att ta ansvar för laget (lagledarroll)? Det innefattar bland annat att fördela arbete vid cuper/sammandrag, eventuell försäljning och bokning av resor och dyligt. Det är inte så mycket av dessa arbetsuppgifter i den här åldern, men det blir mer av det ju äldre tjejerna blir.
Avslutningsvis så vill jag hälsa alla föräldrar som är villiga att på ett eller annat sätt engagera sig i vårt lag under denna säsong välkomna på Ungdomsverksamhetsmöte på söndag den 26/8 kl 18-20:30. Mer information om mötet kommer.
Ha det gott och jag hoppas att vi ses på träningarna!
Tror ju Göta gärna fortsätter med "sitt" lag 🙈
RapporteraRapportera