Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om 018 PS

Följ

018 PS

Följ oss för uppdateringar
Följ
018 PS
018 PS

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 14 maj 2010 The Machine

    Less man blir på parodin av denna sport. Inte lagt märke till det förrän nu precis men återigen ska vi ha tidsbegränsning i helgen... Nått år började vi på 2-2 o nu ska vi får ca 45 minuter på oss... På ett mästerskap.! Skandal! :(

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 The Machine

    Va lite orolig för att Brell skulle få rätt i att jag skulle vara utslagen innan regnet kommer. Va riktigt orolig mitt på dan efter feber o illamående igen men känns faktiskt bättre nu.

    Sen blir ju uppladdningen inte den bästa för jag åker redan i natt o förhoppningsvis står jag nog redan o skjuter carreauer när övriga anländer :)

    I värsta fall får nån knacka på rutan o väcka mig...

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 H

    Lycka till alla i helgen. Kan inte sticka under sol med att jag gärna hade varit med och blir dessutom vädret fint så gör det inte saken bättre(för min del). Ta gärna med er några medaljer från Örebro det har ni kapacitet för.

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 Brell

    G-kryckan, förstår vad du menar och jag håller delvis med dej, enda invändningen mot resonemanget är att man vet att alla klot och matcher är avgörande för utgången i ett gruppspel. Sen kan naturligtvis tidiga resultat i gruppspel påverka utgången, men det kan ju också tidiga resultat i t ex c-pool göra.

    Om jag förstått allt rätt så blir det vinster i matcher och inte kvot som avgör finalen på Öland, då får vi hoppas att ev tidiga överaskningsresultat går vår väg.

    Syns imorgon, nu hoppar jag in i den blå och åker som vanligt till Katrineholm och laddar inför viktiga uppgifter :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 G-Kryckan

    Trodde jag skrivit det. Jag spelar inte singel. Anmäler mig bara för dubbel med Håkan. Om nån skulle halka på en Drottningstrut i sommar får ni höra av er, jag borde kunna hoppa in i en trippel om det krävs.

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 G-Kryckan

    Vi behöver inte ha nån större debatt om saken, men jag kan väl förtydliga.

    Gruppspel innebär ju att avancemang kan avgöras på klotskillnad, vilket det gjorde denna gång (till 018/SÖR:s fördel). Avigsidan med detta är att man inte vet vilka klot och matcher som är avgörande. De våra fick ju t ex 13-0 mot ett lag som redan var klart för Öland efter 3 matcher. Jag tycker det är jättekul att de gick vidare, och jag tycker definitivt att de är värda det. Men man kan ändå diskutera principen.

    I Sundsvall på söndagen skulle 3 av 4 lag vidare till Öland. Alla visste från början att förlorarmatchen i poolspelet var den avgörande matchen för avancemang. Att det på slutet spelades en match för att avgöra 2:a och 3:e plats gällde bara seedningen på Öland.

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 Brell

    Maskinen, kollade just på SMHI och du behöver inte vara orolig för vädret :) Blir det regn så kommer det så sent att du redan har spelat färdigt, eller :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 14 maj 2010 Ronja

    Ingen singel i sm. Spelar dubbel med Frykberg och trippel med rövenolle och strömtjuven Håkan

    Rapportera

    Rapportera

  • 13 maj 2010 The Machine

    Det är 37 94 99-7.

    Snart dags för SM-inbet. oxå. Vet fortfarande inte om du, Leif o Christer ska spela singel?

    Släggan kanske vill spela V55 liksom Blåtunga eller?

    DM kostar 80 kr men SM har höjts till 125 per klass. Skickar ut ett mail om detta senare. Går oxå bra att pynta in i helgen när vi ses.

    Hoppas på två bra dagar med ett par medaljer o fint väder. Hörde dock att det väntar regn på söndag... Hoppas jag hörde fel!

    Rapportera

    Rapportera

  • 13 maj 2010 Ronja

    Machine. Kan jag få 018 kontonummer så jag kan sätta in pengar för dm.

    Rapportera

    Rapportera