Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Timrå IK Damlag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Timrå IK Damlag.
Damlag
Följ oss för uppdateringar
Timrå damtrupp har idag haft fullt program med aktiviteter i närområdet
Vi började dagen med att hämta minibussarna som vi fått låna av Timrå gymnasium (stort tack)
Därefter blev det drakbåtspaddling på älven under ledning av ledaren och fd kaptenen Hanna Dahlin vilket både var spännande och väldigt uppskattat och tjejerna gjorde det också väldigt bra.
Dagens andra aktivitet var mellanmål och ett besök nedströms vattenkraftverket för att se ett av Sveriges bästa sportfiske efter lax och vi fick även se några laxar hoppa högt där vi spanade ner i älven.
Därefter ett besök på Bergeforsens fina idrottsplats som på vintern har en fin öppen hockeyrink där det ibland arrangeras "winterclassicsmatcher"
Oj vilket flyt vi hade med vädret för när vi var på väg till dagens fjärde punkt som var ett besök på den bästa hockeybutiken Lindbloms sport i Njurunda så bröt ovädret ut men vi tog oss säkert fram och det blev även några inköp i denna fina butik.
Sen blev det dags för nästa hemliga aktivitet vilket var Alnö och tacomiddag hos bästa familjen Larsson dvs hos Petra & Håkan och kapten Emilia där spelarna fick hjälpas åt att laga maten och det var såklart mycket trevlig.
Dagens två sista aktiviteter var en liten sightseeing på Alnö och bla Spikarna som var ett fint ställe vid havet.
Vi avslutade sedan dagen med ett ispass i SCA arena med mycket spel och en tävling på is som Alva och Lise vann.
Underbart gäng detta och vi ser fram emot att fortsätta teambuildinghelgen lördag och sönd där vandring vid höga kusten står på programmet 💪
| Fys gym | 7 jun, 17:00 |
| Fys (M.T) & genomgång sommarfysprogram | 8 jun, 17:00 |
| Spelpass sporthallen | 9 jun, 17:00 |
| Sommarträningsperiod startar | 10 jun |
| Sista dagen på egenträningsperioden | 2 aug |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera