Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om The Golden Bowlers Bowling

Följ

Bowling

Följ oss för uppdateringar
Följ
The Golden Bowlers
Bowling
Bowling

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 18 mar 2017 Olle

    Samuel!! Bra spelat. Finalen är klar! Lycka till...🎳

    Rapportera

    Rapportera

  • 17 mar 2017 Lez planque de klotteur

    På tisdag är jag upptagen med viktiga saker. Ni får fixa träningen utan min närvaro.

    Rapportera

    Rapportera

  • 8 mar 2017 SCB

    Matchen i matchen ?
    Vi spelar ju på alla banor, mot samma motstånd, men också med olika resultat av varandra i A-laget. pl.1-9.
    Här kommer Din medelplacering internt med över 50 matcher:
    Lez 2.3, Mag 3.26, HcL 3.89, Afo 3.93, Eco 4.87, Ola 4.88, Ari 5.14, Mano 5.15, Aji 6.11, Jop 6.15, M.M 6,40.
    En sporre eller knäck? Välj själv...

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 mar 2017 UK

    Hej.

    För att utvärdera dagens s k tävling tog jag hem alla s k protokoll. Alla hann inte spela 30 rutor så jag räknade snittet per ruta.

    Därefter hämtade jag säsongens snitt från BITS och drog av detta för att kolla hur man hamnade i jämförelse med spelsnittet.

    Ingen hade högre poäng idag än snittet på seriematcher.

    Ett antal spelare höll sig ändå ganska nära sitt spelsnitt och det tolkar jag som att man är ungefär lika säker på spärrspelet som strikespelet.

    Närmast sitt snitt i dagens övning hamnade Magnus "Cha" Koldemar.

    Sedan hamnade en liten klick ganska nära innan vi får ett skutt till en mittenklick och i botten några som säkert känner på sig att det finns mycket att hämta i spärrspelet.

    Jag saknar något/några protokoll så jag kan tyvärr inte bedöma allas prestation idag men jag hoppas få presentera detta individuellt framöver till de som är intresserade och för dem jag har siffrorna.

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 mar 2017 SCB

    Senaste samanställning från alla matcher finns nu på tavlan i hallen. Någon som inte fattar? fråga Limpan.
    40p i Statistikvetenskap 1994. hehe Konsten i att läsa mellan raderna, kallas det, ursäkta nu gled det iväg....

    B-laget drog in sin 14e raka med Ole på just 14 vinster i spetsen. Sen M.M 12, Mik, Kel, Hcl 11 raka och Afo, Mal 10 st, dessa över ospec. tid dock. 3 matcher kvar i år..

    Sen in i A-lagsmörkret: Vi har använt 16 spelare hittils på säsong,(!) rekord.

    Grattis MIK till första, förstaplatsen på match. Gråt inte över 0-4 i banpoäng, det har hänt många gånger förr, för många.

    Men iaf sen stormötet 15e nov har A-laget 5 hemmavinster i rad. Att jämföra med 3v av 12 matcher på 18 månder innan !!!! Skrämmande.

    Nu är Ola i topp 865, Ari 265 i A-laget. Gött mos....på tal om Ari...

    Sämst på att vara Bäst är inte 762 utan 747, 749, 751 sen vi kom till Lsb-hallen.

    Rapportera

    Rapportera

  • 6 mar 2017 UK

    Nästa match är i Uddevalla. Vi har en månad på oss att vässa formen men vi skall inte vara mentalt slitna inför den resan.

    På tisdag kör vi en lättjefull tävling i stil med 300-ingen vi hade senast.

    Har någon ett bra förslag på tävling så kom fram med den inför träningen. Det går bra att komma med förslag även här i gb.

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 mar 2017 Magnus

    20-0!!!
    Bra jobbat!

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 mar 2017 Lez planque de klotteur

    Det är seriefinal. Stämningen är förväntansfull. Dimmorna glider över banorna, Det är nu allt skall avgöras.

    Vad gör B-laget då?

    Rapportera

    Rapportera

  • 4 mar 2017 HC

    Fantaskisk att Magnus klarade 821 i en 5 månader lång frånvaro. Annars är det kompakt mörker, då Sterl.F vann över vinsttippade Virveln.....så kvällen avslutas med I.Bergmans 7e Inseglet och Kurosawas Dodeskaden. Nattinatti.

    Rapportera

    Rapportera

  • 4 mar 2017 Anders Forsell

    Johanna ställer upp o jag kan reserva

    Rapportera

    Rapportera