Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om The Golden Bowlers Bowling

Följ

Bowling

Följ oss för uppdateringar
Följ
The Golden Bowlers
Bowling
Bowling

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 24 sep 2021 UK

    Fyi,

    läget för B-laget är just nu:

    1140

    Mikael B
    Johanna
    Tomas A
    Thomas S
    Anders F
    Berndt

    kl 1320

    Mikael B
    Johanna
    Tomas A
    Thomas S
    Anders F

    Jag kan tänka mig att spela en match men inte mer med tanke på vad som hände förra helgen. 90 minuters klotkasteri gick bra idag men jag bör stanna vid 90-100 minuter ett tag framöver.

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 Berndt Forssell

    Kul, är på hugget!!
    Och 100% flexibel när det gäller spelpar (kan ju alltid ta med lite lugnande medel till den jag skall köra ihop med ;-) )

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 UK

    Du är med i första matchen Berndt.

    Jag kommer att kasta om lite bland spelarna så din startposition tar vi strax innan matchen.

    : )

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 Berndt Forssell

    Hej, Har trixat lite med mitt åtagande på Söndag så jag kan vara med på den 1:a matchen, ifall det fortfarande finns plats kvar i laget.

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 UK

    Efter en kort konversation med bowlinghallen idag rekommenderar jag B-lagets spelare att ta hem kloten senast lördag. Hallen öppnar 1230 på söndag men det finns möjlighet att ta sig in i korridoren på baksidan och hämta kloten om budskapet från ena bowlinghallspersonalen till den andra bowlinghallspersonalen att inte låsa korridoren kommer fram.

    Alla som har arbetat med kvalitetsfrågor förstår.

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 UK

    Familjen Virta har ingenting med publikfrågan att göra.

    F ö kommer B-lagets publik för att titta på Majorna.

    Varifrån har stadsdelen Majorna fått sitt namn?

    Nu blev det ganska lätt.

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 Anders Forsell

    Kan ngn från fam Virta spela/spelat i Astoria? Trodde det var Hu-Pi? (Bron som omnämns ihop med Savolaxbrigaden i boken)

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 sep 2021 UK

    Här kommer lite hjälp med publikfrågan.

    Torfinn fann ett vattendrag i Nordamerika som kan kopplas till Kungsbacka. På vilket sätt kopplas vattendragen ihop?

    Nu blev den betydligt lättare, ja rentutav löjligt enkel.

    B-lagets publikfråga är i det närmaste olöslig om ni inte kombinerar namnet Duncker som nämns i "Fänrik Ståhls sägner den femte juli".

    Var kom han ifrån och hur har hans ursprung med Majorna eller Astoria att göra. Glöm inte att kunskaper i finska hjälper till.

    För att underlätta ytterligare påpekar jag att ni bör hyfsat enkelt kunna förstå vilken motståndare som avses då ni måste relatera till finska språket.

    Frågan kan iofs vara hyfsat svår i alla fall men nu är den klart lösbar.

    Lycka till

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 sep 2021 UK

    Ge Anders en puss.

    2B Anders F

    Med tanke på att det är en dubbelmatch vore det förnämligt om vi kan ha nio spelare på plats på söndag.

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 sep 2021 Bejben

    Hej!
    En hälsning från Affo är att han kan spela på söndag om det behövs 😀👍

    Rapportera

    Rapportera