Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om The Golden Bowlers Bowling
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från The Golden Bowlers Bowling.
Bowling
Följ oss för uppdateringar
A-laget var långsamma att spela in sig idag. I början av varje serie hade Blåvitt övertaget men de lyckades inte förflytta sig inom serierna. A-laget testade och testade. Till slut blev det ganska bra och segern var i hamn.
Lite OT: I slutet av fotbollssäsongen är det alltid kul att kolla hur streckstrider etc slutar. Den här kampen om seriesegern var brutal:
Div 2 Norra Götaland
1 Oddevold 28 22 5 1 75-12 71
2 Forward 28 23 2 3 93-32 71
Forward får inte ens kvala.
Idrotten är grym ibland. Kolla A-lagets grupp t ex. Det är stenhårt mellan Virveln F, Partille och IFK Gbg. De kommer att kämpa utav bara h-e.
Nästa match för A-laget är på lördag 1140 mot (Jönköping) Södra och B-laget skall äntligen få spela sin första hemmamatch. Det blir mot Astoria B kl 1000 på söndag.
Vi ses på onsdag
PS Ett sakfel infann sig förra helgen. I rundan Getinge-Falkenberg har IFK Gbg gått med plusdiff. Det är inte bara vi själva m a o. DS
Snyggt jobbat TGB!
Övertygande vinster för såväl A som B-lag i helgen.
B-laget idag.
Det är inte mycket att säga. Ytterby står på tillväxt med fyra relativt mycket nya spelare mot alla våra nio som har varit eller är bofasta i A-laget.
De hade annonserat i någon lokal tidning och fått in sju nya spelare. Det tycker jag är ett strålande drag. En av spelarna hade bowlat i två månader.
Det är lite roligare att skriva om sådant än om matchresultatet.
Vi ses mina vänner
B-laget är klart
1A Ola
1B Albin
2A Anders
2B Tommy
3A Johanna
3B Magnus
4A Olle
4B Johan
ar/sr Leslie
ar/sr betyder ambulansreserv/skadereserv
Tänk vad man lär sig mycket.
Nu missade jag att förklara Marias koppling till IFK Gbg. Alla vet nog inte att hennes man Gunnar Larsson var ordförande för IFK Göteborgs huvudstyrelse 1982-2001.
Nu vet ni det.
Tack för hjälpen och grymt jobbat Olle. Jag trodde att Maria skulle bli en hård nöt men ibland misstar man sig. Gadolin var en finsk kemist som yttrade(!) sig om grundämnet yttrium men inte kunde namnge detsamma. Namnet yttrium kom senare.
För att stila mig lite kan jag nämna att Maria och jag var klasskamrater i gymnasiet.
B-laget ser genast bättre ut.
1A Ola
1B Albin
2A Anders
2B Tommy
3A Johanna
3B Magnus
4A
4B Olle
Jag tänker i vilket fall ta mig till Kungälv oavsett så jag tar dig till Kungälv Ola.
Stort tack
Jag & Bejben kan spela på lördag, vi ska sen stanna i Kungälv på kvällen.
Rapportera
Tupp i halsen och just nu känslig för kyla och drag. Massor av kläder på mig men är inte däckad på något sätt.
RapporteraJag är konfunderad men räknar med att bli sämre de närmaste dagarna.
Min medverkan ikväll och till helgen är därför tveksam.
Det här ser jag inte fram emot.