Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strömsbergs IF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strömsbergs IF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Nu när det är uppehåll i seriespelet passar vi på att bjuda på en intervju med ena halvan av vår målvaktsduo, nämligen Jesper Johansson.
Du har varit i föreningen i ett antal säsonger, men för de som inte har så bra koll på vem Jesper Johansson är, berätta lite om dig själv.
- Jag är en kille på 21 år, uppvuxen i Skärplinge och har som moderklubb Österlövsta FF. Som person är jag väldigt social och för det mesta alltid glad (förutom på Gurra som konstant jävlas med mina grejer i omklädningsrummet).
Hur låter det om du för dessa även ska berätta om din karriär hittills i korta drag och nämna eventuell(a) höjdpunkt/höjdpunkter?
- Höjdpunkter i min karriär är när jag för första gången fick samtalet av Jonas Lindström som nyss fyllda 16 år att komma och träna med Strömsbergs IF, vilket då för mig var superhäftigt. Sen vinsten i Melinscupen med Österlövsta och avancemanget till division 6.
Förra sommaren återförenades vårt tidigare målvaktspar (Jesper och Martin) efter några år på olika håll och med andra namn på denna position. Varför föll valet på att återvända från din
sida, och sedan även återansluta till truppen efter en kort sejour i Karlholms GoIF under den gångna försäsongen?
- Att jag valde att återvända till Strömsberg är för att jag känner att jag har så sjukt mycket mer att ge. Vill man spela högre upp i seriesystemet så är det här man gör det. Sen är det supermycket tack vare Tobbe (coach) som verkligen har utvecklat mig som spelare och tror något enormt på en. Sen såklart att gammelman (Martin) är kvar var väldigt viktigt och sjukt roligt eftersom vi efter alla år har blivit riktigt tajta och fungerar bra ihop.
Detta målvaktspar blev alltså fortsatt intakt i år. Med er i ”målvaktsteamet” har ni nu även målvaktstränare Peter Söderberg. Berätta lite om hur ert samarbete ser ut.
- Samarbetet med Peter har gjort under för mig. Känns oerhört bra för mig att ha någon som alltid kollar och kommenterar saker man utför och tränar på. Har utvecklats något enormt bara på några månader med Peter, samt att Martin med sin rutin alltid har sin kunskap och lär ut.
Du har hittills spelat en seriematch i år (borta mot Håbo FF) och därutöver funnits med som back-up till Martin i nästintill alla övriga matcher. Vad säger du om vårsäsongen?
- Vårsäsongen tycker jag mestadels har handlat om att vi som lag ska hitta varandra och komma ihop, vilket jag tycker att Tobbe och Uffe gånger två ska ha väldigt mycket kredd för. Vi har enormt bra känsla i laget och krigar för varandra.
Slutligen, hur ser du fram emot höstsäsongen där du om inget oförutsett sker får vakta målet i omstarten då Martin är avstängd?
- Jag ser fram emot höstsäsongen och att få chansen, samt att få utvecklas ytterligare och bli en så bra målvakt jag kan bli. Höstpremiären ska bli väldigt, väldigt rolig att få spela framför hemmapubliken!
(En Intervju med andra delen av vårt radarpar på målvaktssidan gjord i vintras hittas här.)
Fler intervjuer och/eller nyheter kring laget kan dyka upp under uppehållet. Håll fortsatt utkik på hemsidan, Facebook och Twitter.
Bild: Jesper i aktion mot Håbo FF.
Bilden är lånad från lokalsport.nu. Foto: Kent Lundqvist.
| Träning | 8 jun, 19:00 |
| Procyon BK (borta) | 12 jun, 19:30 |
| Håbo FF (hemma) | 18 jun, 19:00 |
| Gimo IF FK (hemma) | 26 jun, 19:00 |
| Gräsö Norrskedika IF (hemma) | 7 aug, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera