Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SOHA
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SOHA.
SOHA
Följ oss för uppdateringar
Sverige besegrade på onsdagen Tyskland och tog sig därmed till match om tredje pris i Christmas Cup i Minsk. Där möter svenskarna Slovakien, som var nära att besegra värdnationen Vitryssland.
Matchen slutade 6-5 (4-2, 1-0, 1-3) till Sverige.
Det blev en märklig match. Tyskland började bra. Sverige tog sedan över, och såg ut att gå mot en stabil seger. Svenskarna hade ledningen med 4 - 2 efter första perioden, och 5 - 2 efter den andra.
Men tyskarna lyckades i tredje få de svenska spelarna att tappa fokus, samtidigt som man toppade sitt lag och kunde göra två snabba mål i inledningen.
Resten av tredje perioden blev en kamp. Sverige jagade ett avgörande mål, men istället kunde tyskarna kvittera.När Sverige i slutminuterna åkte på en utvisning, tog Tyskland ut målvakten. Med sex utespelare mot fyra, satsade man på seger.
Men det slutade som så ofta, med svenskt mål i tom kasse, och seger till Sverige med 6-5.
Jonken Gustafsson gjorde två mål för Sverige. Övriga målskyttar var Rickard Nilsson, Patrik Karlsson, Daniel Olérs och Lars-Göran Fjellborg.
Bra i det svenska laget var Osmo Soutukorva, som stod för ett stabilt backspel, och Mathias Strand som var pigg i både fötter och handleder. Igor Matushkin stod för matchens soloprestation, när han i numerärt underläge bröt ett tyskt anfall och på egen hand kontrade in det enda målet i andra perioden.
Thomas Sjödin fick pris som matchens lirare. Han gjorde en fantastisk arbetsinsats hela matchen. Lagets interna pris gick till Mathias Strand, som bland annat stod för en oerhört läcker framspelning till Rickard Nilssons mål.
| Oldtimers 60+ Cup i Canada | 25 apr, 08:00 |
| Oldtimers 70+ Cup i Canada | 25 apr, 08:00 |