Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Enköpings SK HK Skridskokul
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Enköpings SK HK Skridskokul.
Skridskokul
Följ oss för uppdateringar
Välkomna!
Imorgon startar Hockeyskolan/Skridskokul med sin första prova-på träning (Hockeyskolan 15-16:10, Skridskokul 16:10-17:00). Redan nu får vi be om ursäkt om det kommer upplevas lite kaotiskt. Intresset har varit stort och många har anmält sig, vilket är jätteroligt. Det kommer vara många barn och föräldrar som, kanske för första gången, besöker ishallen. Fötter kommer ömma, en del tårar kommer att falla men förhoppningsvis så kommer de allra flesta ha väldigt, väldigt roligt.
Tyvärr så har det stora intresset lett till att vårt förråd av utlåningsutrustningar börjat sina. Men vår förhoppning är i alla fall att alla som behöver låna utrustning ska kunna göra det och prova på, om det så bara sker med skridskor och hjälm. Har ni egen hjälm med galler och egna skridskor så ta gärna med dem. När sedan prova-på tillfällena är över så ska vi se över förrådet och kompletterar med det som behövs.
När ni kommer till hallen, Bachohallen (A-hallen, den gamla goa hallen), så kommer det att finnas omklädningsrum uppdelat efter åldersgrupp. De som inte är födda 2013 men som ändå kör skridskokulgruppen kan byta om i 2013-rummet. Kom i god tid innan istiden så att barnen i lugn och ro kan byta om.
Än en gång välkomna och ursäkta röran så här vid första tillfället. Förhoppningsvis när skridskorna är knutna och barnen är på isen så kan ni koppla av för en stund med en kopp kaffe och lite fikabröd som går att köpa i vår kiosk.
Ses i morgon!
Ledarna för Skridskokul och Hockeyskolan
Inga kommande aktiviteter
De låter ju riktigt lovande.
RapporteraRapportera
Roligt att höra att er dotter hade kul. Planen är att i framtiden ha ett utbyte med flicklaget så att någon/några tjejer kommer och hjälper till med träningarna. Kan vara bra att ha lite blandning också bland ledarna.
RapporteraVem nu av er som får nöjet, är mer än välkomna att hjälpa till på isen.
Rapportera