Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Höjden Göteborg U23-laget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Höjden Göteborg U23-laget.
U23-laget
Följ oss för uppdateringar
Vi kommer efter måndagens träning ta ut laget som kommer att möta Mölndal hemma den 20/12
Som jag tidigare skrivit så finns det olika kriterier för hur jag i slutändan väljer att ta ut laget och just nu så finns det vissa spelare som varit tilltänkta för denna matchen som har ogiltig frånvaro på träningar och sagt nej till matcher som kommer att påverka uttagningen.
Vi har två spelare som jag i dagsläget vet är långtids skadade och det är Vemdal samt William P.
I övrigt så fick vi idag en tydlig bekräftelse på att det är mycket som är rätt i den bedömningen jag gör av spelare som har giltig frånvaro på träningar någon gång i veckan, för det har givit en ytterligare dimension till laget.
När en spelare lånas ut till en P14 match, så registrerar jag det under övrig aktivitet och ser i närvaro dessa tillfällen och det är ett klart plus för den/de spelare som gör detta, det premieras.
Sedan vill jag även lyfta fram hur spelare nu börjar finna sina positioner i gruppen och hjälper oss som ledare med olika uppgifter och spelarrådet med William P, Adam och Castor samt en ev till spelare dessa tre väljer att ta med i en specifik dialog, börjar få bra rullians och förståelse för sin uppgift.
Vi har haft spelare som känt sig osäkra på sin plats i gruppen på isen och/eller bredvid, men här börjar det även stabilisera sig tack vare att grabbarna själva blir medvetn om varandra på ett nytt sätt. Mitt synsätt är: "Det som har varit, har varit och det som är nu, är nu".
Det finns fortfarande en social del kvar hos alla grabbar som vi vuxna kring dem både hemma och på träningarna behöver hjälpa och stödja dem med, och det är något vi vuxna även ibland kan bli bättre på. Låt bli att vara kritisk bakom ryggen eller "ut i luften" indirekt riktat till en individ i kritiskt syfte. Det är inte okey och det vet grabbarna, men det är så lätt att bara slänga ur sig kommentarer som egentligen bara är till för att man själv ska dissa någon. Låt oss hjälpas åt, så kommer grabbarna att tjäna mångfalt på detta i olika sociala miljöer.
//Anneli
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera