Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Höjden Göteborg Utvecklingslag Damallsvenskan
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Höjden Göteborg Utvecklingslag Damallsvenskan.
Utvecklingslag Damallsvenskan
Följ oss för uppdateringar
I fredags avslutade vi säsongen med en rolig beachvolleybollaktivitet följd av tacomiddag och lagmöte för F16. Volleybollen bjöd in till många fina kast i sanden och spektakulära räddningar. Något vi kan göra om!
På lagmötet pratade vi om den gångna säsongen och förväntningarna inför nästa säsong. Säsongen upplevdes som positiv, uppslutningen på träningar varit bra, kul att spela matcher igen och vi har vuxit under säsongen. Rättvikscupen var en bra start för att få ihop laget. Inför nästa säsong vill alla se tuffare och mer krävande träningar, vilket vi ledare gärna ordnar. Detta förutsätter att alla kommer i tid och är snabbt ut på isen när man kommit till träningen. Barmarksträningarna har också varit uppskattade, fast inte alltid så välbesökta av F16. Ett stort tack till Bodil!
Karin Mellegård, som sitter i Styrelsen, berättade om Höjdens satsning på ett damlag. Tanken är att skapa en damverksamhet där tjejer kan fortsätta spela bandy efter ungdomslagen och ambitionen är att ha ett lag i Allsvenskan om tre år. Det första steget är att attrahera fler nya spelare, ffa de som spelat bandy förut men inte vill spela i Allsvenskan eller Elitserien längre. En första värvning har redan annonserats på Facebook . Detta lag kommer att byggas tillsammans med våra tjejer och vi kommer vi att träna tillsammans en gång i veckan. Damlaget kommer inte att spela i någon serie ännu, däremot kommer Höjden att organisera fyra 'events' under säsongen.
För övrigt kommer vi tillsammans med Mölndal att spela med två F14, ett F16 och ett F17 lag. I F16 kan även '06 och '05 ingå (och yngra såklart) men i F17 ges inga dispenser. Det bästa hade varit att spela i en F19 serie med våra äldsta spelare, men en sådan serie finns inte. Därför får vi vara lite flexibla tills vi har en övergång till damverksamhet på plats. Det blir mycket bandy i alla fall och vår nya hall kommer att ge fantastiska förutsättningar. Vi längtar!
Vi tackar alla spelare för en härlig säsong och önskar alla en fin sommar. Vi ses igen i augusti och ser fram emot säsong 2022-2023!
/Ledarna
Inga kommande aktiviteter
| 29 dec | Skridskodisco på trettondagsafton |
| 6 dec | Fredagsmatch = festmatch |
| 15 nov | Newsletter #4.12 |
| 7 nov | World Cup Girls 17 på Ruddalen |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera