Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Rasbo IK A-lag Herrar Div 5
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Rasbo IK A-lag Herrar Div 5.
A-lag Herrar Div 5
Följ oss för uppdateringar
I onsdags begav vi oss till brukssamhället Hallstavik för mötet med seriejumbon Hallsta IK. En enkel uppgift tänkte då kanske vissa? Vi hade snarare förra årets möte med Karlholms på näthinnorna, då i samma position som Hallsta. Om erfarenheten var till vår hjälp? Icke! Till matchen saknades skadade Max Meijer & Johan Jansson samt Tobias Eriksson och Robin Sandman som var borta i tjänst.
Vi kom, hade en bra uppvärmning och även en bra inledning på matchen. Endast åtta minuter in tog vi även ledningen efter att Henrik Karlsson vackert hoppat och skjutit på halvvolley i en båge över Hallstas spralliga målvakt. Efter ledningsmålet tappade vi ALLT och redan i den 22 minuten var kvitteringen ett faktum. Det oavgjorda resultatet skulle även stå sig halvleken ut.
Det krävdes en rejäl höjning till andra halvlek för att få med sig alla tre poäng hem. Vi startade även andra halvlek bättre och efter sju minuter hade vi åter igen ledningen efter Anders Eklund spelat fram Marcus Pettersson till 2-1. Efter målet kändes det bättre och känslan var att vi var närmre 3-1 än Hallsta 2-2. Istället hittade en Hallstaspelare överraskande målet med en kantfrispark där alla väntade sig en frispark i form av ett inlägg. En rejäl käftsmäll och sänkta skallar i vinrött. Efter målet var spelet som bortblåst igen. Vi kom upp i planen men hade väldigt svårt att få klara målchanser även fast vi var där och hälsade på till och från. I matchens sista minut åkte vi på kvällens sista käftsmäll istället. När vi hade flyttat fram i stort sett hela laget fick Hallsta äran att kontra in segermålet och tog hem alla tre poängen.
BEDRÖVLIG insats där man kan kräva betydligt mer från vissa spelare på planen. Självklart kan man ha en dålig dag där bolltouchen inte sitter. Men då får man banne mig ta sig i kragen och försöka löpa sig in i matchen. Otroligt häpnadsväckande hur man efter ett insläppt mål kan bara tappa självförtroendet så mycket att man ser uppgiven ut trots att en halvtimme återstod. Nej det här var inte bra. Vi var inte på något sett utspelade men det krävdes faktiskt en så dålig insats för att inte lyckas vinna. Den här matchen satt i huvudet och ingen annanstans, vi hade matchen i vår ägo vid två tillfällen men lät målen inte bara påverka resultattavlan utan även vårat spel.
Nu krävs det nya tag inför morgondagens möte med betydligt svårare Månkarbo IF. Till morgondagens match saknas skadade Johan Jansson & Martin Lans, avstängda Henrik Karlsson & Mattias Stenberg samt Andreas Ahlm, Kim Hedengren, Sebastian Andersson & Tommy Österlund av diverse anledningar. Tillbaka i spel är Max Meijer och Viktor Lundkvist som gör årsdebut.
Hörs
Obafemi
| Träning | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 19:00 |
| Frösunda SK (hemma) | 12 jun, 19:00 |
| Träning | 16 jun, 19:00 |
| Träning | 18 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera